Čtrnáct mužů spojovaných s teroristickou sítí Al-Kaídá bylo tureckými úřady obviněno z plánování atentátu na americkou ambasádu v Ankaře. Policie je zatkla již začátkem tohoto týdne. Informuje agentura AP.

Muži byli vzati do vazby těsně před tím, než do Turecka přijela americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová kvůli konferenci v Istanbulu.

Patnáctý člen skupiny, který byl zadržen zároveň s nimi, byl v pátek z vazby propuštěn, ale i tak může podle AP později stanout před soudem.

Předpokládaný vůdce skupiny podle turecké agentury Anadolu prozkoumával terén kolem velvyslanectví USA a některých dalších zemí v Ankaře a pořizoval fotodokumentaci.

Během operace, při níž byli muži zadrženi, policie našla asi 700 kilogramů chemikálií, návody k sestrojení náloží, pušky, munici a mapy Ankary.

Nejhorší teroristický útok ve své historii Turecko zažilo v roce 2003. Turecká odnož Al-Káidy spáchala atentáty na dvě synagogy, britský konzulát a britskou banku HSBC v Istanbulu. Při útoku zahynulo šedesát tři lidí. Sedm můžu, kteří se na atentátu podíleli, bylo v roce 2007 odsouzeno k doživotí.
ČTK, mh

Související