Policie zatkla nekorunovanou královnu britského bulváru Rebeku Brooksovou. Někdejší šéfka společnosti News International patřící miliardáři Rupertovi Murdochovi je obviněna z tajných odposlechů a úplatkářství, informuje zpravodajská stanice Sky News s odvoláním na své nejmenované zdroje.

Metropolitní policie potvrdila, že kvůli vyšetřování kauzy nelegálních odposlechů Murdochova nedělníku News of the World, a možná také listu Sunday News, okolo poledne skutečně zatkla třiačtyřicetiletou ženu. Její jméno ale zatím oficiálně nepotvrdila.

Že jde skutečně o Brooksovou ale naopak potvrdil nejmenovaný zdroj obeznámený s celým případem, píše agentura Reuters. Jak uvedla policie, žena podezřelá z toho, že měla "podíl na zachycování komunikace a na korupci", je nyní ve vazbě, doplňuje BBC News.

Její mluvčí David Wilson nicméně uvedl, že "Rebekah s policií na celém vyšetřování spolupracuje". To potvrdil i její právník, který ale dodal, že jeho klientka se na londýnskou policejní stanici sice dostavila zcela dobrovolně, že ji hrozí zatčení ale netušila. 

Naopak překvapen byl jeden z vysoce postavených činitelů News International. Agentuře Reuters řekl, že nic nenasvědčovalo tomu, že by k zatčení mělo dojít.

Rebekah Brooksová rezignovala z funkce šéfky News International v pátek - pět dní po posledním vydání oblíbeného nedělníku News of the World. V něm v letech 2000 až 2003, do kterých jsou datovány například odposlechy zavražděné školačky Milly Dowler, působila dokonce jako šéfredaktorka.

Nedělní zatčení je už desáté v celé kauze odposlechů Murdochova bulvárního listu. Speciální tým vyšetřovatelů ale stále pátrá po dalších lidech, kteří by mohli být do uplácení a získávání informací nekalými prostředky ještě zapojeni.

Úterní slyšení před parlamentem ohroženo

V úterý by před parlamentem měl vypovídat i sám Rupert Murdoch a jeho syn James, kteří vystoupení nejdříve odmítali, po kritice z úst premiéra Davida Camerona ale nakonec účast přislíbili. Brooksová svou přítomnost před výborem potvrdila už dříve.

Její mluvčí ale nyní tvrdí, že nedělní zatčení může její plánovanou úterní výpověď "zkomplikovat". Už kvůli tomu prý jedná se svými právními zástupci a zvažují, jak dále postupovat.

"Myslím, že bude jistější, když proběhne diskuze právníků s výborem o tom, zda je rozumné slyšení se zúčastnit," dodal Wilson.

Související