Severomaďarské město Gyöngyöspata stíhané napětím mezi většinovou a romskou populací si v neděli zvolilo starostou kandidáta za krajně nacionalistickou stranu Jobbik Oszkára Juhásze.

Celkem se o funkci ucházelo sedm kandidátů, včetně předsedy místní romské samosprávy Jánose Farkase, napsala agentura MTI. Poblíž města se v dubnu i přes protest romského obyvatelstva konal několikadenní výcvikový kemp polovojenské skupiny pravicových nacionalistů. Kvůli němu tehdy byly z města evakuovány romské ženy a děti.

Dosavadní starosta László Tabi odstoupil v dubnu právě po srážkách mezi oběma skupinami, jako oficiální důvod však uvedl zdravotní problémy. Na dotaz MTI však nepopřel, že se přetrvávající a vyhrocující se konflikty na jeho odchodu přičinily.

V blízkosti Gyöngyöspaty si extremistická polovojenská organizace Véderő (Obrana) na jaře vybudovala výcvikový tábor a její uniformovaní členové pak začali v obci hlídkovat, údajně proti neúnosné romské kriminalitě. Nakonec došlo k hromadným rvačkám, jichž se podle policie zúčastnilo asi 40 až 50 lidí.

 

Romští aktivisté poté zorganizovali hromadný odjezd romských žen a dětí z obce v objednaných autobusech, což nakonec vedlo k vládním i mezinárodním reakcím. Vláda ale odmítla interpretaci, že šlo o evakuaci Romů vynucenou nebezpečnou situací, a uvedla shodně s Červeným křížem, že šlo o plánovaný velikonoční výlet pro děti.

O dva dny později se Romové vrátili do obce, když policie zadržela předáka skupiny a několik jejích členů a tábor rozpustila. Zadržení ale byli posléze propuštěni a do tábora se začali vracet radikálové.

Situace místních Romů se nezměnila. Problémy pokračují a zvolení kandidáta ultrapravicové strany Jobbik (Hnutí za lepší Maďarsko) na funkci starosty tak jen napětí ve městě zvyšuje.

Související