Komik Jonnie Marbles se během výslechu přiblížil k Rupertovi Murdochovi a pokusil se mu na obličel připlácnout tácek pravděpodobně s holící pěnou, píše zpravodaj stanice BBC. Zakřičel přitom: "Chamtivče!"

Murdochova manželka se na útočníka ale okamžitě vrhla a ještě mu stihla dát facku. Na záznam se podívejte v záložce Video

Výpověď Rebeky Brooksové probíhala narozdíl od jejích předchůdců poklidně, Nejvíce se mluvilo o pochybení okolo odposlechů hlasové schránky zavražděné školačky Milly Dowlerové. Brooksová v době, kdy k napíchnutí telefonu došlo, byla prý na dovolené, což ji samozřejmě neomlouvá, přiznala.

On-line zpravodajství jsme sledovali ZDE

Od půl čtvrté odpoledne před výborem zkoumajícím pozadí nelegálních odposlechů a korupce s tím spojené byl vyslýchám Rupert Murdoch. Britský legendární nedělník News of the World je vyšetřován kvůli odposlechům, které využíval k získávání informací o celebritách, politicích i rodině královny Alžběty II.

Kromě Murdocha byl společně s ním před parlament předvolán i jeho syn James, mnohými veřejně označován za nepříliš schopného následovníka svého otce, který by po něm měl News Corporation převzít.

Třetí, avšak velmi očekávanou osobou, byla Rebekah Brooksová, jejíž výslech začal okolo třičtvrtě na sedm. Ta v pátek po tlaku veřejnosti i médií rezignovala z funkce šéfky News Corporation. Kvůli podezření z "podílu na zachycování komunikace a úplatkářství" v době, kdy byla šéfredaktorkou News of the World ji v neděli zatkla policie.

Na stanici přitom Brooksová přišla dobrovolně na předem domluvenou schůzku a o možném zatčení neměla ani tušení. Po dvanáctihodinovém výslechu ji nakonec propustili na kauci. Právě kvůli jejímu zatčení se mnozí obávali, že tím bude její přítomnost na dnešním slyšení před parlamentem ohrožena.

Podívejte se na útok na Ruperta Murdocha přímo při zasedání výboru:

Co říká na obvinění Rupert Murdoch a Rebekah Brooksová? Sledovali jsme aktuální dění:

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
19.7.2011 20:49 | Děkujeme, že jste s námi sledovali slyšení Ruperta Murdocha, jeho syna Jamese a někdejší první dámy bulváru Rebeky Brooksové. On-line pro tuto chvíli uzavíráme.
19.7.2011 20:43 | Řekli toho hodně, někdo víc

Předseda výboru John Whittingdale je s dnešními výpovědmi spokojen. Jak řekl, je rád, že ti tři jen "neseděli a nemlčeli" a řekli, co mohli - a všichni učinili důležitá prohlášení, která jsou ¨nyní nahrána.

Britská média ale podotýkají, že právě poslední Rebekah Brooksová sice vyslovila hodně slov, nezdá se ale, že by skutečně něco řekla. V tomto směru mají větší hodnotu výpovědi Murdochových.

19.7.2011 20:36 | Brooksová ukončila výslech omluvou

Rebekah Brooksová uzavřela slyšení omluvou. Stejně jako Rupert Murdoch a jeho syn, i ona je šokovaná hroznými věcmi, které se staly před jejich zraky a chce, aby se vše vyjasnilo.

Požádala také komisi, aby ji znovu pozvala k výslechu a ona tak mohla odpovídat obšírněji než dnes. Zdůraznila zároveň že pro rodinu Dowlerových i pro další obětiaféry je důležité, aby se vše velmi důkladně vyšetřilo.

19.7.2011 20:25 | S Cameronem na koních nejezdím

Rebekah Brooksová uvedla, že nikdy nebyla v kancelářích na Downing Street číslo 10 za účelem návštěvy premiéra Davida Camerona. Pravidelně ale chodila za Gordonem Brownem a Tony Blairem, přiznala.

S Cameronem se prý ale nikdy nebyla projet na koni a ani prý nemá tušení, kde se tento příběh vzal. O britském premiérovi mluví jako o "sousedovi a příteli", nikdy s ním ale neměla soukromý rozhovor. I když s tim někdo nemusí souhlasit, dodala.

19.7.2011 20:14 | Redakce je založena na důvěře

Případ Milly Dowlerové se udál před devíti lety a v listu tehdy dostal samostatný sloupek na straně devět, vzpomíná Brooksová. Otázky se ale měly pokládat reportérům a editorům a právník to měl prověřit. Nikoho tehdy nenapadlo, že vše pochází z nelegálního narušení hlasové schránky.

Každá redakce je "založena na důvěře" - příběhy jsou publikovány s důvěrou a vy se spoléháte na lidi, kteří pro vás pracují, že se zachovali správně, řekla bývalá šéfredaktorka News of the World.

19.7.2011 20:05 | Hlavní téma: unesená Milly Dowlerová

Znovu se hovořilo o případu unesené Milly Dowlerové. "Neznám nikoho, kdo by něco takového povolil... aby někdo za těchto okolností odposlouchával hlasovou schránku Milly Dowlerové," prohlásila Brooksová.

Musí si prý ale dávat pozor, co k tomuto případu říká, protože se stále vyšetřuje. Zopakovala ale, že to bylo něco odporného a že o tom skutečně nevěděla.

19.7.2011 19:55 | Měla jsem o všem vědět

Brooksová připustila, že v době, kdy byl "napíchnut" telefon unesené školačky, byla na dovolené. Zároveň ale říká, že je to irelevantní, neboť jako šéfredaktorka měla nad vším, co se děje, dohlížet. Zastupoval ji tehdy Andy Coulson.

Přiznala také, že tvrzení, že v kauze telefonních odposlechů figuroval jen jeden "darebný reportér" byla tehdy pravdivá. Alespoň to potvrzují soudy i policejní vyšetřování.

19.7.2011 19:46 | Akcie Murdochovy News Corporation rostou

Navzdory Murdochovým potížím se dnes během obchodování na americké burze vrátili k růstu akcie jeho mediální společnosti News Corporation - o 5,9 procent.

19.7.2011 19:36 | Minulé pondělí, nebo pondělí předtím...

Brooksová si při odpovědi, kdy se poprvé dozvěděla o odposlechu telefonu unesené a později zavražděné školačky Milly Dowlerové, nemohla vzpomenout, nemohla vzpomenout.

"Minulé pondělí, možná pondělí předtím," odpovídala. 

Sama ale říká, že zprávy o zmizení třináctileté dívky byly "hrozné". věřila prý, že tento případ má respektovat soukromí rodiny. Zpětně ale přiznává, že to působí dost směšně. "Tato tvrzení, i když jsou pravdivá, jsou strašné a odporují prohlášení, která jsem učinila," dodává.

19.7.2011 19:26 | Snaha vše napravit

News International se snaží vše napravit, tvrdí Rebekah Brooksová. Neustále by se ale mělo vyhodnocovat chování a etika novinářů, dodává.