Třicetiletá éra raketoplánů je definitivně u konce. Přesně v 5:56 tamního času, tedy ještě před východem Slunce (v 11:56 SELČ), se vrátil ze své poslední vesmírné mise Atlantis. Posádka během celého přistávacího manévru hlásila ideální podmínky.

"Vesmírné raketoplány změnily způsob, jakým se díváme na svět a vesmír," prohlásil krátce po přistání, ještě ale v kokpitu, kapitán Atlantisu Chris Ferguson.

S raketoplánem na pozadí poté novinářům řekl, že létání do vesmíru je velký sen a "on, stejně jako jeho tři kolegové, je hrdý, že se mohl toho všeho účastnit".

Na přistání posledního raketoplánu se můžete podívat ZDE

Dlouhé desítky minut se čekalo na vystoupení posádky z posledního raketoplánu v historii. Stroj nejdříve obklopili odborníci a konstrukční inženýři a technici, kteří Atlantis kontrolovali.

Asi hodinu po přistání kontrolní středisko Houston oznámilo, že vesmírný program je definitivně u konce. Až poté doprovodné "vozidlo" vyzvedlo z Atlantisu astronauty a po krátké kontrole jejich zdravotního stavu je tým propustil mezi jejich spolupracovníky, kteří už čekali na ranveji.

Návrat s odpadky

Raketoplán Atlantis se čtyřmi astronauty na palubě se na Kennedyho vesmírném středisku vrátil z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), kam dopravil zásoby na celý rok a naopak naložil na zpáteční cestu odpad a nepotřebný materiál.

Celkově 135. mise raketoplánu byla zároveň tou poslední. Atlantis se tak stane už jen muzejním exponátem stejně jako raketoplány Discovery a Endeavour. Dnešní přistání prostřednictvím NASA TV sleduje několik desítek tisíc lidí z celého světa a s blížícím se přistáním jejich počet stoupal.

Jak vypadala poslední cesta raketoplánu Atlantis? Podívejte se na naši animaci v záložce Infografika

Raketoplány během své éry na oběžnou dráhu dopravily na 180 družic včetně Hubbleova vesmírného dalekohledu a v posledních více než 12 letech se zásadním způsobem podílely na výstavbě ISS, k níž uskutečnily 37 letů. O dva raketoplány, Challenger a Columbia, NASA přišla při tragických neštěstích.

Spojené státy dneškem ukončily program raketoplánů kvůli příliš vysokým nákladům. V nejbližších letech budou americké astronauty na oběžnou dráhu dopravovat ruské lodě Sojuz, než zhruba do pěti let poskytnou nová plavidla soukromé společnosti.

Atlantis přistál na Zemi
raketoplán Atlantis