Nezvykle velkoryse a zároveň originálně se projevil neznámý Dán nebo Dánka, který vhodil do dárcovského kontejneru Červeného kříže v obci Jyderup v provincii Vestsjalland na použité oblečení několik obálek s penězi v celkové výši jeden milion dánských korun (asi 3,3 milionu Kč) jako dar na charitu.

Její pracovnice , které později obsah kontejneru třídily, nevěřily vlastním očím. Až vzkaz na jedné z obálek jim potvrdil, že nejde o omyl ani o žert.

"Červenému kříži od anonymního dárce. Uspořeno za 40 let," napsal neznámý mecenáš.

Mluvčí dánského Červeného kříže Julie Lorenzenová nález potvrdila. Peníze jsou podle ní ale prozatím uloženy na policii, která prověří, zda taková nebývalá suma nemá kriminální pozadí. "Vůbec nic tomu ale prozatím nenasvědčuje," zdůraznila mluvčí.

Pokud policie neodhalí v souvislosti s darem nic podezřelého, peníze uvolní a Červený kříž je podle mluvčí použije pro pomoc oblastem světa postiženým katastrofami.

"S ohledem na nejnovější hladomor v Somálsku přicházejí peníze jako na zavolanou," uvedla Lorenzenová. Za darem je podle ní zřejmě movitý člověk vyššího věku, který došel k závěru, že takovou sumu už potřebovat nebude a jinde mohou peníze posloužit víc.

Související