Venezuelské úřady pustily na svobodu čtyřiačtyřicet nemocných vězňů. Stalo se tak na žádost samotného prezidenta Huga Cháveze, který v současné době svádí těžký boj s rakovinou. Mezi propuštěnými je několik zástupců opozice, uvedla ve čtvrtek agentura AFP.

Na svobodu se dostali někdejší policejní komisaři v Caracasu Lázaro Forero a Ivan Simonovis, odsouzení na 30 let v souvislosti s neúspěšným pokusem o puč v dubnu 2002, nebo člen opozice Alejandro Pena Esclusa, který byl zadržen loni kvůli přechovávání výbušných látek.

Forerovi a Esclusovi lékaři diagnostikovali rakovinu. Simonovis má problémy s páteří.

Chávez, který se po vyoperování rakovinného nádoru v současné době léčí na Kubě, minulý víkend apeloval na venezuelskou justici, aby se slitovala nad vážně nemocnými odsouzenými a pustila je na svobodu nebo do domácího vězení. "Ve Venezuele nejsou političtí vězni. Jsou tu jen uvěznění politici, což je něco jiného," prohlásil přitom podle AFP.

Státní zástupkyně Luisa Ortegová ve čtvrtek v rozhlasu uvedla, že ze seznamu 54 trestanců bylo s konečnou platností nebo přechodně na svobodu propuštěno 44 lidí.

Podle venezuelských zákonů mohou být vážně nebo nevyléčitelně nemocní vězni podmínečně propuštěni. Opatření ale pozbývá platnosti ve chvíli, kdy se jejich zdravotní stav zlepší.

Související