Rekord v návštěvnosti očekává Buckinghamský palác v Londýně, který od soboty vystavuje svatební šaty nejslavnější novomanželky poslední doby, vévodkyně z Cambridge. Předpokládá se, že by se na róbu, v níž si 29. dubna ještě jako Kate Middletonová brala prince Williama, mohlo přijít podívat aspoň půl milionu lidí.

Šaty budou vystaveny v rámci prohlídkového okruhu v Buckinghamském paláci, který se otevírá veřejnosti každé léto v době, kdy královna tráví prázdniny na letním sídle ve skotském Balmoralu. Výstava končí 3. října.

Na královskou svatbu se dívaly v televizi stamiliony lidí po celém světě a vedení paláce předpokládá, že se to odrazí na letní návštěvnosti.

"Loni přišlo během léta do paláce na 413.000 lidí, letos počítáme aspoň s půl milionem," řekl ČTK koordinátor výstav v královských sbírkách Stephen Weber. Podle něj je maximální kapacita výstavy 643.000 lidí. Zatím rekordní návštěvnost zaznamenal palác v létě 1994 - 420.000 lidí.

"Letos jsme oproti loňsku prodloužili otvírací dobu o hodinu ráno a o hodinu odpoledne. Některé dny jsou už přesto vyprodané, největší zájem je samozřejmě o víkendy," dodal Weber. Jen menší část lístků jde každý den do přímého prodeje.

Šaty, které byly utajovány až do svatebního dne, jsou s velkou pompou vystaveny v ohromném plesovém sále, kde byla také svatební recepce a oslava. Jsou i s 2,7 metru dlouhou vlečkou na vyvýšeném oválném pódiu, včetně závoje a tiáry se skoro 900 diamanty, kterou na svatbu zapůjčila Williamova babička, královna Alžběta II.

Na královské svatební modely se podívejte ZDE:

Opravdoví zájemci mohou na obrazovkách v sále sledovat podrobný dokument s autorkou šatů Sarou Burtonovou ze salonu Alexandera McQueena.

"Základ těch šatů je viktoriánský, ale jsou střiženy velmi moderně a jsou z velmi lehké látky. Také záhyby a skládání šatů nevytváří historický, ale moderní dojem," říká ve filmu Burtonová.

Zatím se neví, co bude se svatebními šaty po výstavě. "To je osobní rozhodnutí vévodkyně z Cambridge. Ale nyní se neplánuje, že by se potom ještě vystavovaly," řekla kurátorka výstavy.

Komu nebudou stačit šaty, může se pokochat i střevíčky, které měla nevěsta na svatbě, replikou svatební kytice z umělých květin a nevěstinými náušnicemi. Samostatnou vitrínu a samostatný sál má jeden ze svatebních dortů - ovocný dort od cukrářky Fiony Cairnsové.

Vrchní tři patra dortu udělala znovu pro výstavu. První dvě patra si podle tradice ponechali novomanželé a plátky z třetího patra se servírovaly svatebním hostům. V trůním sále jsou pak ještě velké reprodukce oficiálních svatebních fotografií, které zde novomanželé pořídili s oběma rodinami i sami.

Nejen svatební róba, ale i královská sbírka šperků

Za vstupné 17,5 libry nabízí Buckinghamský palác  i unikátní výstavu z královských sbírek známého ruského klenotníka Fabergého. Jeho práce začala sbírat už královna Viktorie a nyní má královská rodina asi 600 kousků z jeho dílny.

Atrakcí je už samotná prohlídka Buckinghamského paláce, která vede přes 19 sálů používaných k oficiálním účelům. Jedním ze zlatých hřebů je obrazová galerie nabízející výběr z výjimečných královských sbírek, včetně děl Vermeera, Jana Steena, Rembrandta, Rubense, Canaletta i Tiziana.

Související