Brzybohatý v on-line rozhovoru uvedl, že v Norsku zažili hrůzovládu místních nacistů. "Norsko má s německým fašismem a nacismem neblahé zkušenosti již z období druhé světové války, kdy bylo obsazeno německou armádou a bylo vystaveno násilným represím.Existoval zde silný domácí protiněmecký odboj a současně část společnosti, prezentovaná ministerským předsedou Quislingem, s Němci kolaborovala," uvedl expert.

Odborník na terorismus se domnívá, že současná krize se promítá i do radikalizace lidí. "Západní společnost je v současné době v krizi. Nemyslím tím pouze krizi ekonomickou. Tato krize zahrnuje řadu problémů v oblasti sociální, politické, demografické, atd. Jedním z jejich důsledků je i její radikalizace, která znamená zásadní zkoušku životaschopnosti demokracie a demokratických hodnot. Zda v ní západní kultura obstojí, to ukáže čas.

Norská policie oznámila, že páteční útoky v metropoli Oslo a na ostrově Utoya si podle nové bilance vyžádaly 91 obětí. V hlavním městě při masivní explozi zemřelo sedm lidí, na ostrově pak při střelbě 84 dalších.

Speciál: Vše o útocích v Norsku se dozvíte ZDE

Z útoků byl obviněn rodilý Nor, který byl v pátek zatčen. Policie o něm hovoří jako o křesťanském fundamentalistovi.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.