Střelci na motorce zabili íránského jaderného fyzika před jeho domem v Teheránu. Podle informací íránských médií se jednalo o pětatřicetiletého profesora Dárjúše Rezájího zapojeného do íránského jaderného programu.

Případ je velmi podobný vraždám jiných jaderných fyziků v minulých letech, které pak íránská vláda přisuzuje Spojeným státům nebo Izraeli.

Obě země obviňují Teherán z vývoje jaderných zbraní pod zástěrkou jejího civilního programu atomové energie. Írán obvinění odmítá a tvrdí, že jeho program je určen výlučné pro mírové účely.

Dva útočníci se přiblížili k Rezájího autu, když přijížděl ke svému domu v severovýchodním Teheránu se svojí manželkou a dcerou, informoval server asriran.com. Vypálili celkem pětkrát, načež uprchli. Rezájí byl zasažen na krku a ruce, vědcova žena byla zraněna a převezena do nemocnice.

Írán pokračuje v obohacování uranu

Jak konstatuje agentura AP, i přes sankce OSN Írán pokračuje v práci na obohacování uranu, tedy hlavní části svého jaderného programu, která způsobuje obavy západu, neboť uran může být využít jednak pro palivo do reaktorů, ale i jako materiál pro jaderné hlavice.

Práce Rezájího se soustředila na přenos neutronů, který je klíčový pro řetězové reakce v reaktorech a bombách.

V listopadu byl při útocích v různých částech íránské metropole jeden vědec zabit a jeden raněn. Útočníci rovněž na motorkách umístili na jejich auta magnetické bomby, když byli na cestě do práce. K explozím došlo o několik sekund později.

Přeživší expert šéfuje jadernému programu

Ferejdún Abbásí, který útok přežil, je na seznamu podezřelých osob spojených s tajnými jadernými aktivitami, jenž je součástí rezoluce OSN o sankcích z roku 2007, podle kterých lidé na této listině mají zákaz cestování a je jim zmražen majetek.

Abbásí se od té doby stal jedním z íránských viceprezidentů a nyní je ředitelem íránské jaderné agentury.

Vědec, který zemřel, pracoval ve stejné oblasti jako Rezájí.

Související