Ruské úřady v neděli potvrdily, že záchranáři našli ve výletní lodi Bulgarija po jejím vytažení ze dna na hladinu dalších 6 mrtvých těl. Počet potvrzených obětí katastrofy tak dosáhl 120.

"V danou chvíli se ještě pohřešují dvě ženy," uvedl mluvčí ministerstva pro mimořádné situace.

10. července - v den, kdy výletní parník během pár minut klesl na dno Volhy, si život zachránilo 79 lidí. Celkem jich mělo být na palubě 201.

Po několika dnech vyprošťování utonulých přistoupili záchranáři a technici k vyzdvihování vraku lodi nad hladinu. 56 let starou loď vyrobenou v Československu se podařilo vyprostit z hloubky 22 metrů až po více než týdenních přípravách.

Vrak vytáhly na souš 2 plovoucí jeřáby

Práci ztěžovalo kluzké podloží a špatné povětrnostní podmínky. Operace se zdařila v pátek za pomoci dvou mohutných plovoucích jeřábů, které vrak odtrhly ode dna a vyzdvihly na hladinu.

Kvůli potížím s posunutím těžiště záchranáři odvlekli parník na mělčinu, kde se nyní snaží utěsnit trup lodi a odčerpat z něj vodu. Pak plavidlo přesunou do doku, aby mohla následovat odborná prohlídka, která ukáže na příčinu havárie.

V souvislosti s potopením lodi vyšetřovatelé zatím obvinili čtyři lidi - ředitelku společnosti, která loď měla pronajatu k turistickým výletům, inspektora, který plavidlo schválil do provozu, a kapitány dvou lodí, které propluly kolem místa neštěstí bez poskytnutí pomoci.

Obvinění jsou jen obětními beránky

Mnozí komentátoři však považují obviněné jen za "obětní beránky" a poukazují na zchátralost nejen ruské flotily říčních lodí, ale celé dopravní infrastruktury. To spolu s všudypřítomnou korupci, lhostejností k lidským životům a honbou za ziskem vytváří předpoklady pro další katastrofy.

Související