Ponorka Ťiao-lung s tříčlennou posádkou v úterý klesla do hlubiny 5057 metrů pod mořskou hladinu. Čína tak vytvořila vlastní rekord v mořském ponoru a překonala výkon z minulého týdne o více než 1000 metrů.

Čínský úřad pro námořní záležitosti oznámil, že Ťiao-lung zůstal v hloubce 5 kilometrů půl hodiny. Pokus se odehrál v severovýchodní části Tichého oceánu a trval šest hodin. Vynoření ponorky odvysílala čínská státní televize a na záběrech bylo vidět posádku vystupující z člunu s čínskými vlajkami.

S Ťiao-lungem se počítá nejen pro vědecké účely, ale také pro zkoumání podmořských surovinových zdrojů. Člun je pojmenován po bájném drakovi a jeho konstrukce by mu měla umožnit sestoupit do hloubky až sedmi kilometrů.

Čína intenzivně hledá energetické zdroje, bez nichž se její rychle rostoucí ekonomika neobejde. S technologií schopnou dostat se do pětikilometrové hlouby mohou Číňané podle agentury AFP prozkoumat 70 procent dna světových oceánů.

Minulý týden Ťiao-lung sestoupil do hloubky 4027 metrů, což byl čínský rekord. Hned den nato chtěli Číňané v rekordním ponořování pokračovat, ale zabránilo jim v tom špatné počasí. Byl silný vítr a velké vlny.

Související