Berlínský Ústav Roberta Kocha (RKI) prohlásil střevní epidemii šířenou bakterií enterohemoragická E. coli (EHEC) v Německu za ukončenou.

Poslední zjištěný nový případ onemocnění, spojovaného s konzumací tepelně neupravených výhonků jistých bylin, byl hlášen před třemi týdny a od té doby se žádný nový neobjevil. Uplynula tak inkubační doba, platná pro tento druh onemocnění.

"Tím největší epidemie EHEC v Německu skončila," prohlásil ředitel RKI Reinhard Burger. Celkem si choroba v Německu vyžádala 50 obětí, napsala agentura DPA.

Od prvního nahlášeného případu choroby v polovině letošního května v Hamburku zaregistroval ústav celkem 4321 případů. Z toho se ve 3469 případech potvrdilo, že jde skutečně o EHEC. Ostatní podezření se neprokázala nebo zůstala nejasná.

Někteří nemocní nebyli nakaženi zjištěnou zmutovanou bakterií, ale měli prostě silný průjem, bolení břicha a nevolnost způsobené jinými původci.

U 852 pacientů vedla nákaza k těžkým komplikacím označovaným jako hemolyticko-uremický syndrom (HUS), při němž selhávají ledviny a vyskytuje se chudokrevnost.

Celkem 50 pacientů na onemocnění EHEC nebo HUS zemřelo. Mimo Německo byla nákaza EHEC zjištěna u 76 osob, z toho nejméně jedna zemřela.

Ústav Roberta Kocha hodlá původce nákazy, zmutovanou bakterii O104:H4, nadále důkladně sledovat, stejně jako onemocnění, které vyvolává. Vědci očekávají, že vzhledem k vysoké pozornosti vyvolané EHEC v důsledku epidemie budou mít k dispozici více hlášení o případech nákazy než dosud. Jednotlivé případy onemocnění jsou možné i po skončení epidemie, upozorňují odborníci RKI.

Související