Islamistická teroristická organizace Al-Káida je podle amerických činitelů na pokraji kolapsu. Může za to nedávno zabití jejího předáka Usámy bin Ládina i sedm let útoků bezpilotních letounů Spojených států proti jejím velitelům. Napsal to deník The Washington Post.

Tento názor podle něj sdílí Ústřední zpravodajská služba (CIA) i další agentury. Na definitivní zničení teroristické sítě zodpovědné za útoky proti USA z 11. září 2001, která má nyní hlavní sídlo v Pákistánu, podle nich stačí relativně malé množství úderů.

Al-Káida by se přesto podle amerických úřadů ještě mohla zotavit. Ani její ústup ze scény by ale neznamenal konec hrozby teroristických útoků vůči Spojeným státům. V současnosti z tohoto hlediska představuje největší riziko jemenská odnož teroristické organizace. Američané ji považují za větší nebezpečí než původní Al-Káidu.

Prezident země Barack Obama proto neustále rozšiřuje tajnou americkou kampaň proti jemenským teroristům. Schválil především stavbu tajného letiště v Perském zálivu pro bezpilotní letadla CIA. Nedávný neúspěšný letecký zásah proti šéfovi jemenské organizace Anwaru Awlakimu ale podle The Washington Postu podtrhl skutečnost, že boj proti teroristům nadále není jednoduchý.

Nový ministr obrany Leon Panetta během nedávné návštěvy Afghánistánu uvedl, že USA jsou blízko strategické porážky této teroristické organizace.

"Již dlouho neprovedli úspěšnou operaci"

"Al-Káida na Arabském poloostrově má sice do porážky daleko, ale co se týče Al-Káidy v Pákistánu, učinili jsme nutné kroky k tomu, abychom si mohli myslet, že můžeme zvítězit," dodal.

Za obrat v boji s Al-Káidou přitom Spojené státy označují zabití jejího šéfa letos na jaře. Organizace přišla o jeho charisma, které spojovalo džihádisty na celém světě nezávisle na hranicích. Al-Káidě a jejím spojencům také zasadila velký úder setrvalá letecká kampaň CIA. Od roku 2007 při ní zemřelo 1200 bojovníků včetně 224 letos.

Podle nejmenovaného amerického činitele tak teroristé přišli o velkou část jedné generace vůdců. "Dlouho neprovedli úspěšnou operaci. V jednu chvíli se tak člověk musí zeptat sám sebe: 'Co ještě musíme udělat?'," dodal. Zástupci americké vlády nicméně jedním dechem dodávají, že hrozba terorismu a lidí, kteří chtějí zaútočit na USA, zatím rozhodně nepominula.