Přívalové deště ochromily Jižní Koreu, včetně hlavního města Soulu. Ve městech nefungovaly semafory, domácnosti byly bez proudu a sesuvy půdy zavalovaly domy. Úřady zatím hlásí 53 obětí a desítky nezvěstných.

Deště začaly v úterý a podle předpovědi budou pokračovat ještě další dva dny. Korejská média mluví o nejhorším počasí za více než sto let.

Asi 100 kilometrů východně od Soulu se půda v důsledku dešťů uvolnila a zavalila několik budov včetně asi tří hotelů, a pohřbila 13 lidí, uvedla agentura Reuters. V hotelích zasažených sesuvem bylo v době neštěstí ubytováno asi 40 lidí, většinou vysokoškolských studentů. Zranění utrpělo 26 ubytovaných.

Dalších 17 obětí je podle agentury AP hlášeno přímo z korejské metropole Soulu. Překvapivě rychlé povodně po vydatných srážkách zaplavily některé ulice, podchody a stanice metra. Z provozu bylo v hlavním městě vyřazeno asi 150 semaforů, což prohloubilo dopravní chaos.

V některých čtvrtích stále nefungují ani mobilní telefony, protože voda vyřadila lokální přenašeče signálu. Asi 1400 domů bylo zaplaveno úplně, zhruba pět tisíc lidí tak ztratilo domov a na 125 tisíc domácností je bez elektřiny, informuje list Chosun Ilbo. Škody šplhají ke stovkám milionů dolarů, dodává agentura AP.

Během úterý a středy přes půl metru srážek, což je podle meteorologů nejvíce od roku 1907 a patnáctkrát více, než je v tuto roční dobu obvyklé. Meteorologové očekávají, že silný déšť bude pokračovat ještě dva dny.

Bahno odneslo nášlapné miny

Situaci navíc komplikuje asi desítka nášlapných min, které bahno odneslo ze stanoviště protiletecké obrany na hoře v jižním Soulu. Podle jihokorejského ministerstva obrany se je zatím nepodařilo najít.

Asi 30 kilometrů jihovýchodně od Soulu záplavy zabily tři osoby a sesuv půdy severně od metropole zabit tři stavební dělníky. Jednotlivé oběti jsou hlášeny i z dalších míst.

Silné deště zasáhly i území KLDR. Tamní státní agentury ale zatím o případných obětech nebo škodách na majetku neinformovaly.

Nepříznivé počasí sužuje také Filipíny. Tropická bouře Nock-Ten, která v zemi řádí od úterý, zabila už nejméně 25 lidí a dalších 31 se pohřešuje. Postižen je hlavně ostrov Luzon, kde byly uzavřeny školy a zrušeny domácí lety i lodní doprava. Zaplavené domovy už muselo opustit přes půl milionu lidí. Silný liják se čeká i v Manile, kde byly preventivně uzavřeny některé školy.

Související