Popularita ruského vládnoucího tandemu výrazně klesá. Podle výsledků průzkumu společnosti FOM, které byly zveřejněny ve čtvrtek v Moskvě, se ve srovnání s letošním lednem snížila jak popularita prezidenta Dmitrije Medveděva, tak i premiéra Vladimira Putina.

Medveděvova obliba dosahovala v lednu 55 procent a nyní je o 12 procentních bodů nižší. Třiadvacet procent voličů nyní Medveděvovi nedůvěřuje, zatímco v lednu jich bylo jen 14 procent.

Obdobnou dynamiku podle FOM vykazuje popularita předsedy vlády. V lednu Putinovi důvěřovalo 63 procent Rusů, nyní jen polovina. Nedůvěru vůči premiérovi chová 21 procent, zatímco v lednu to bylo 13 procent dotázaných.

Podle šéfa FOM Alexandra Oslona neznamená osm měsíců před volbou hlavy státu pokles obliby dvou vedoucích politiků nic dramatického. Výsledky mohlo ovlivnit letní období, kdy lidé o politice příliš nepřemýšlejí.

Za zlomový okamžik je navíc podle Oslona třeba považovat až den, kdy padne rozhodnutí o prezidentském kandidátovi - Medveděv i Putin již dříve oznámili, že ve volbách bude kandidovat jen jeden z nich. Který to bude, chtějí oznámit na podzim.

Související