Ženy žádající v Severní Karolíně o potrat budou muset čekat na zákrok 24 hodin. Během této doby dostanou ultrazvukový snímek svého plodu, aby znovu zvážily své rozhodnutí.

Přes odpor guvernérky Beverley Perduové o tom ve čtvrtek rozhodl severokarolínský Kongres. Stát Severní Karolína se tak stal desátým státem Unie, který zavedl toto kontroverzní pravidlo.

Ve většině amerických států platí zásada "informovaného souhlasu", která předpokládá, že se žena před potratem seznámí se všemi okolnostmi, které s umělým přerušením těhotenství souvisejí.

V Severní Karolíně šli ještě mnohem dál - zájemkyně o potrat obdrží obrázek plodu a kromě něj může dostat i záznam jeho tlukoucího srdce. Žena však není povinna na obrázek pohlédnout a nemusí ani vyslechnout popis vyobrazení, který jí lékař nabídne.

Guvernérka Perduová, která je na tomto postu v Severní Karolíně první ženou, zákon koncem června vetovala, ale obě komory Kongresu ji přehlasovaly. Nová legislativa vstoupí v platnost v říjnu.

Senát i Sněmovnu reprezentantů severokarolínského Kongresu ovládají od loňského listopadu poprvé po víc než sto letech republikáni. V roce 2008, který je zatím poslední statisticky podchycen, bylo podle oficiálních údajů ve státě provedeno 33 140 potratů.

Související