Čínské úřady v pondělí obvinily z nedělních násilností ve městě Kašgar v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang islámské radikály vycvičené v Pákistánu. V neděli bylo v Kašgaru na severozápadě Číny zabito 11 lidí, včetně šesti civilistů, osm osob zahynulo při střetech v tomto městě v sobotu.

Skupina útočníků v neděli vtrhla do jedné z restaurací v centru šestisettisícového sinťiangského města Kašgar, zabila jejího majitele a číšníka a celý podnik zapálila. Na ulici pak ozbrojenci ubodali další čtyři civilisty a 12 jich zranili. Policie, která na místo dorazila, pět útočníků zastřelila a čtyři zatkla, popsala události agentura Nová Čína.


"Zadržení podezřelí přiznali, že vůdci skupiny pobývali v minulosti v Pákistánu, připojili se k separatistické Islámské straně Východního Turkestánu a získali výcvik ve výrobě palných zbraní a výbušnin. Poté pronikli zpět do Číny," uvedla ve svém prohlášení vláda v Kašgaru. "Všichni členové této skupiny vyznávají extremistické náboženské názory a podporují džihád," dodává se v komuniké, podle nějž se jednalo o "předem připravený teroristický útok".

Zakázaná organizace Islámská strana Východního Turkestánu, která je na americkém seznamu teroristických organizací a která podle Pekingu spolupracuje se sítí Al-Káida, bojuje za samostatnost oblasti Sin-ťiang, jež hraničí mimo jiné s Pákistánem, Afghánistánem a Ruskem a jež skrývá ložiska ropy a zemního plynu.

Čínský list Global Times napsal, že všichni podezřelí z nedělního útoku pocházejí z řad menšinového etnika Ujgurů, kteří jsou původními obyvateli Sin-ťiangu a kteří se většinou hlásí k umírněnému islámu. Pákistán, který se Sin-ťiangem sousedí, na obvinění zatím nereagoval.

Nedělnímu násilí předcházely v sobotu večer v převážně ujgurském Kašgaru střety, při nichž zahynulo osm lidí a 22 utrpělo zranění. Dva muži vyzbrojení noži podle policejní verze nejprve unesli v Kašgaru kamion, najeli s ním do davu a pak začali chodce bodat nožem. Napadení na útok odpověděli. Jeden z útočníků byl usmrcen a druhý zadržen. O život přišlo i šest kolemjdoucích. Motiv útoku úřady prý stále neznají.

Související