Tropická bouře Emily ohrožuje oblast Karibiku. Varování platí pro ostrov Dominika, Puerto Rico, Dominikánskou republiku a ostrovy Guadeloupe, Desirade, Les Saintes a Marie Galante. Bouře by sem měla dorazit do 36 hodin a hrozí náhlé záplavy a sesuvy půdy.

Emily je letos už pátou bouří. Její střed se ještě ve dvě hodiny ráno středoevropského času pohyboval 450 kilometrů jihovýchodně od portorického hlavního města San Juan. Systém postupoval rychlostí 28 kilometrů v hodině směrem k západu.

Do 48 hodin by Emily mohla ohrozit břehy Haiti. I zde meterologové varují před záplavami a sesuvy půdy. Ohroženy jsou i Americké Panenské ostrovy, Antigua, St. Kitts, Montserrat a Nevis, informuje stanice CNN.

Bouře bude postupně sílit a rychlost větru by měla vzrůst ze současných 65 kilometrů v hodině. Národní středisko pro hurikány (NHC) ale neočekává, že by Emily před úderem na pevninu nabrala sílu hurikánu. V něm vítr dosahuje rychlosti nejméně 119 kilometrů v hodině.

Dlouhodobá předpověď NHC varuje i oblast Floridy, kam by mohla bouře směřovat už během víkendu.

Nad Tichým oceánem mezitím tropická bouře Eugene už v pondělí nebrala sílu hurikánu. Podle NHC by ale pevninu a mexické pobřeží neměl ohrozit.

Střed hurikánu se kolem půlnoci středoevropského času nacházel 660 kilometrů jihozápadně od pobřežního města Zihuatanejo v mexickém státě Guerrero. Eugene se pohybuje rychlostí 20 kilometrů v hodině na severozápad a stejným směrem bude směřovat i v dalších dnech.

Související