Ukrajinská prokuratura navrhla uvalit vazbu na expremiérku Juliji Tymošenkovou, která je obviněna z uzavření nevýhodného kontraktu na dovoz ruského plynu v roce 2009. Soud návrhu vyhověl a nařídil umístit někdejší premiérku do vazby.

Důvodem k tomuto kroku je systematické narušování soudního líčení ze strany obžalované, uvedl soud. Okamžitě po rozhodnutí o vazbě Tymošenková požádala, aby jí v soudní síni nebyla nasazena pouta.

Policisté ji odvedli ze sálu, kde jí podle agentury AFP pouta stejně nasadili. Stoupenci Tymošenkové celou dobu v soudní síni křičeli: "Hanba, hanba".

Státní žalobkyně soudu navrhla vazbu pro vůdkyni opozice poté, co se v pátek před soudem jako svědek obžaloby nečekaně objevil předseda ukrajinské vlády Mykola Azarov.

Premiér smlouvu označil za "nepředstavitelné selhání" a zradu na ukrajinském lidu. Potvrdí-li soud obvinění za zneužití služebního postavení, hrozí Tymošenkové trest až deseti let vězení.

Sama Tymošenková tvrdí, že cena za ruský plyn byla jedna z nejnižších v Evropě a žalobu označuje za politickou pomstu prezidenta Viktora Janukovyče. U soudu dnes Azarova označila "za starého osvědčeného korupčníka" a prokurátorce ironicky doporučila, aby jí navrhla trest smrti zastřelením. "Dejte jí rovnou revolver," křičela v soudní síni vůdkyně opozice.

Nástupce Tymošenkové v premiérské funkci při výslechu neshledal na plynové smlouvě nic dobrého. Azarov řekl, že Tymošenková nebyla profesionálně připravena k jednání s Ruskem.

Důvodem uzavření kontraktu podle něj nebylo zajistit prospěch Ukrajině, ale vyhrát prezidentské volby v roce 2010, v nichž nakonec Tymošenková v souboji s Janukovyčem neuspěla.

"Jako vyjednávač byla nepřijatelná," řekl Azarov. "Několikrát jsem se ptal (předsedy ruské vlády Vladimira) Putina, musela-li být smlouva pro Ukrajinu tak nevýhodná. Pro odpověď mě poslal za Tymošenkovou," řekl předseda vlády. Pro Ukrajinu podle něj jediným štěstím bylo, že se v roce 2010 podařilo vládě dojednat s ruským Gazpromem slevu.

Azarov před soudem prohlásil, že jeho vláda se možná pokusí plynovou smlouvu s Ruskem soudně vypovědět. Rozhodnutí v tomto směru ještě nepadlo. "Praxe ukazuje, že podobná soudní jednání trvají roky. A Rusko smlouvu nijak neporušilo," poznamenal Azarov.

Tymošenková celý soudní proces poměrně živě komentuje na svém twitterovém účtu. Azarova označila za "experta na zelí" a doporučila mu lékařské vyšetření, klid na lůžku a lipový čaj.

Související