V Kyjevě bude v pondělí pokračovat soudní proces s bývalou ukrajinskou premiérkou Julijí Tymošenkovou. Ta je z rozhodnutí soudu od pátku ve vazbě - ustavičně prý narušovala jednání. Očekává se ale, že proti ní bude během pondělního líčení protestovat.

Její přívrženci, kterým ukrajinský soud v neděli zakázal až do konce srpna pořádat podpůrné demonstrace, se opět vydají do ulic směrem k budově soudu.

Pokud bude nakonec Julije Tymošenková ze zneužití pravomocí a uzavření pro stát nevýhodné smlouvy uznána vinnou, hrozí jí až deset vězení.

V roce 2009 měla ještě jako premiérka při jednáních se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem přistoupit na podmínky dodávek zemního plynu, které Ukrajinu připravily o miliony korun.

I přes soudní zákaz se mají v samotném centru Kyjeva konat další demonstrace na podporu opoziční političky. Na západě Ukrajiny, který je baštou strany Vlast, jíž Tymošenková předsedá, se mobilizují protivládní aktivisté a chystají se na cestu do metropole.

Napjatou situací v zemi se mají zabývat i městští a oblastní zastupitelé ve Lvově. Mimořádné zasedání chystají i opoziční poslanci parlamentu. Aby se vůbec konalo, musí žádost podepsat třetina poslanců. Kyjevská média ale očekávají, že se jim podpisy získat podaří.