Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes ostře zaútočil na gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho, když ho označil za zhoubu pro gruzínský lid a zdůraznil, že Rusko s ním nechce mít nic společného. Lavrov to řekl na tiskové konferenci u příležitosti třetího výročí krátké rusko-gruzínské války v roce 2008.

"Je zcela evidentní, že prezident Saakašvili je patologickým jevem a anomálií v historii Gruzie, kterému se kromě jiného dostalo i špatného vzdělání," prohlásil Lavrov.

"Už nechceme mít nic společného s člověkem, který dal rozkaz k zabíjení vojáků mírových sil, mírumilovných občanů a zvláště pak občanů Ruské federace," zdůraznil šéf ruské diplomacie.

Podle Lavrova Rusko nespojuje gruzínský lid "s touto osobou" a je připraveno rozvíjet s Gruzií všestranné kontakty, ale "ne s Michailem Saakašvilim".

Šéf ruské diplomacie svými výroky navázal na čtvrteční prohlášení prezidenta Dmitrije Medveděva, který řekl, že by si přál, aby Saakašviliho pro jeho "zločiny soudil mezinárodní tribunál".

Medveděv v pondělí u příležitosti výročí rusko-gruzínské války navštívil vojenskou jednotku, která v ní bojovala, a jejím vojákům poděkoval, že v srpnu 2008 "zastavili agresora".

V srpnu 2008 v odpovědi na snahu Tbilisi o násilné ovládnutí gruzínské odstěpenecké provincie Jižní Osetie ruská armáda vtrhla do Gruzie, rychle porazila gruzínské síly a několik měsíců pak okupovala část gruzínského území. Nakonec Moskva diplomaticky uznala za nový stát nejen Jižní Osetii, ale i další separatistický gruzínský region, Abcházii.

Související