Norský atentátník Anders Behring Breivik se o víkendu znovu ocitl na ostrově Utöya, kde v červenci zastřelil 69 lidí. Přivezla ho tam policie k rekonstrukci, která podle jejího nedělního sdělení trvala osm hodin.

Breivik měl celou dobu pouta na rukou i na nohou a policisté ho navíc vodili na provaze, napsala agentura DPA.

"Podezřelý (Breivik) působil dojmem, že se ho návrat na Utöyu nijak emocionálně nedotkl... neprojevil žádnou lítost," citovala Hjorta Krabyho agentura AP.

Cílem akce byla kriminalistická rekonstrukce Breivikova zločinu. Jak řekl jeho obhájce Geir Lippestad deníku Verdens Gang, dokázal se jeho mandant upamatovat na mnoho událostí.

Dva policisté rekonstrukci natáčeli, videozáznamy budou pravděpodobně použity při procesu.

Při policejní rekonstrukci byl ostrov hermeticky uzavřen. Postaralo se o to šest policejních člunů, nad místem činu přelétával vrtulník.

Breivik se už přiznal ke dvěma krvavým útokům z 22. července. Zabil při nich 77 lidí: osm výbuchem nálože trhaviny umístěné v automobilu v centru metropole Osla a 69 střelbou na nedalekém ostrově Utöya. Hrozí mu za to nejméně 21 let vězení.

Vraždy a výbuch naplánoval sám

Norští vyšetřovatelé došli k prakticky definitivnímu závěru, že extremista Breivik oba teroristické útoky naplánoval, připravil a spáchal zcela sám. Nic nesvědčí o existenci nějakých jiných "buněk", kterou Breivik naznačil, jde spíše o jeho snahu dodat si důležitosti, oznámil ve středu v Oslu vyšetřující prokurátor Christian Hatlo.