Vůdkyně ukrajinské opozice Julija Tymošenková, kterou před deseti dny kyjevský soud poslal do vyšetřovací vazby, se ve vězení obává o život.

Bývalá předsedkyně ukrajinské vlády je obžalována z překročení pravomocí, jehož se měla v roce 2009 dopustit uzavřením nevýhodné smlouvy na nákup ruského zemního plynu. Tymošenková označuje proces za mstu prezidenta Viktora Janukovyče, svého dlouholetého politického soka.

Expremiérka v rozhovoru pro časopis EUobserver vyjádřila obavu, že ji věznitelé připraví o život. Připomněla v této souvislosti kauzu bývalého ukrajinského ministra vnitra Jurije Kravčenka, jehož v roce 2005 našli mrtvého na jeho chatě s dvojitým průstřelem hlavy.

Politik zemřel krátce před policejním výslechem, který se měl týkat vraždy ukrajinského novináře Heorhije Gongadzeho. Kravčenkovo úmrtí bylo úředně označeno za sebevraždu.

Tymošenková reportérům časopisu řekla, že tlaku úřadů "nikdy nepodlehne" a nedopustí, aby ji vyšetřovatelé zlomili. "Sebevraždu neplánuji," zdůraznila vězněná politička s odkazem na osud Kravčenka.

Kyjevský list Segodňa přinesl zprávu o znepokojivých poměrech ve vazební věznici Lukjanovka, kde je Tymošenková. V jednom z vězeňských bloků údajně došlo ke vzpouře kvůli neúnosným podmínkám věznění.

Sedm zadržovaných si prý na protest proti svévoli strážců podřezalo žíly, dva jsou hospitalizovaní. Vedení věznice zprávy o incidentu popřelo.

Tymošenková se k dnešnímu líčení dostavila v plné síle. Oproti minulým dnům ji do budovy soudu eskortoval menší počet policistů, méně strážců pořádku hlídkovalo i před justičním palácem. V jeho okolí nicméně stále stanuje několik stovek příznivců vězněné expremiérky, kteří ignorují soudní příkaz a odmítají centrum města opustit.

Do boje proti Janukovyčovi se Tymošenková rozhodla nově zapojit i sociální síť Facebook. Její osobní stránky mají "sjednotit všechny ukrajinské vlastence k boji za odstranění Janukovyčova zločinného režimu a za návrat země k demokracii". Expremiérka chce na webu umisťovat zprávy o svém pobytu ve vězení, fotografie ze soudní síně a videa. K dnešnímu dni má její účet na Facebooku zhruba čtyři tisíce příznivců.

Související