"Více izolovaný než obvykle" zůstal podle mezinárodního deníku International Herald Tribune (IHT) český prezident Václav Klaus se svými kritickými postoji vůči pražskému průvodu homosexuálů Prague Pride. Tahanice o akci, na kterou o víkendu přišlo 5000 lidí, postavila Klause prakticky proti celému českému politickému spektru a do veřejného sporu s americkým velvyslancem, uvedl list.

"Dokonce i nereformovaní komunisté, kteří v minulých volbách získali 11 procent, zaujali progresivnější stanovisko než Klaus, který mluvil ve prospěch tradiční rodiny a hlasitě dával najevo svůj odpor k tomu, co nazval homosexualismem," dodal deník.

Připomenul, že prezident, který rád brojí proti různým "ismům", upozornil, že není proti homosexualitě. "Zdůraznil ale, že by měla být tolerována, ne oslavována," uvedl list International Herald Tribune, který je k dostání prakticky po celém světě a jehož ústředí je v Paříži.

Podpora od Bátory a Hájka

Klausova vyjádření k různým tématům si podle něj často získala slušnou veřejnou podporu. V případě Prague Pride ale neměl o moc více spojenců než pravicového politika Ladislava Bátoru a svého poradce.

 

 

Bátora, který je také vysoce postaveným úředníkem na ministerstvu školství, pak podle IHT podnikl neobvyklý krok, když ostře zaútočil na amerického velvyslance Normana Eisena, jenž spolu s dalšími 12 kolegy průvod homosexuálů podpořil dopisem. "Nebylo jasné, proč si vybral zrovna Američana, protože dopis iniciovala britská ambasáda a podepsali ho velvyslanci Kanady a evropských zemí od Španělska po Estonsko," napsal deník.

Připomenul, že partnerství osob stejného pohlaví je v České republice legální od roku 2006, byť gayové a lesby nesmějí adoptovat děti. Klausovy poznámky také nevyvolaly otevřenou homofobii a nedělní pochod na podporu rodiny přilákal jen asi 200 lidí, uvedl deník. Práva homosexuálů jsou ale podle něj v regionu střední a východní Evropy nadále napadána. Například v Moskvě na průvody homosexuálů útočila policie, v Bělehradě zase pravicoví extremisté. I v Polsku údajně slovní útoky vůči homosexuálům přešly v násilí.

Související