V minulých dnech světové finanční trhy zasáhla panika. Tím, kdo měl trhy "napravit" a zažehnat riziko vzniku další světové recese, měli být dle mínění investorů centrální bankéři. A ti pod hrozbou pokračování pádu trhů sáhli k bezprecedentním krokům: Evropská centrální banka začala nakupovat, zřejmě v nemalých objemech, dluhopisy Itálie a Španělska a Federální rezervní systém pustil do světa po měnovém zasedání na opatrné centrální bankéře velmi odvážnou informaci - dnešní extrémně nízké úrokové sazby se asi nezmění až do roku 2013. A další kolo takzvaného kvalitativního zvolnění měnové politiky (nákupy státních dluhopisů) je možná nejen v USA na spadnutí.

Všechny tyto kroky mají jen málo společného s přímočarou předkrizovou rolí centrálních bank - strážců růstu cen, kteří se drží co nejdále od fiskální politiky a financování státního dluhu. Není proto divu, že část investorů má za to, že ministři financí jsou jen krok od převzetí pomyslných klíčů od tiskárny peněz, a proto na trzích zoufale hledají aktiva, kterým nadměrným tiskem peněz nehrozí znehodnocení.

Zlato obden trhá rekordy, a to zejména proto, že "nemá své ministerstvo financí a centrální banku", které by jeho hodnotu mohly snížit. Extrémní růst jeho ceny naznačuje obavy velké části investorů, že se s "papírovými" penězi a na ně navázanými aktivy (a možná i celou ekonomikou) stane něco velmi zlého. Naštěstí existuje i možnost, že se trhy mýlí a dnešní vývoj interpretují příliš černě.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se