Ukrajinské ministerstvo zahraničí v úterý rozhořčeně protestovalo proti výhradám, které řada evropských zemí Kyjevu adresovala v souvislosti se soudním procesem s Julijí Tymošenkovou. Mluvčí ministerstva na tiskové konferenci zároveň připustil, že soud může zkomplikovat sblížení Ukrajiny s Evropskou unií.

"Presumpce neviny platí jak pro obviněnou, tak i pro soud," řekl novinářům mluvčí ministerstva zahraničí Oleh Vološyn. "Proto nás udivují a pobuřují pokusy našich zahraničních partnerů vměšovat se do soudního procesu a fakticky vyvíjet tlak na soud," uvedl.

Vološyn se ohradil proti případným sankcím vůči soudcům, kteří proces s bývalou premiérkou a vůdkyní ukrajinské opozice vedou. "Pokud se někomu nelíbí rozhodnutí soudu, jsou k dispozici zákonné prostředky odvolání. Není zapotřebí zastrašovat soudce hrozbou, že nedostanou vízum," konstatoval.

Vološyn své prohlášení adresoval očividně domácí opozici, která vyzývá evropské státy, aby v případě odsouzení expremiérky Tymošenkové vystavily osoby spojené s jejím procesem mezinárodním sankcím.

Podobné sankce už Evropská unie či USA vyhlásily vůči některým exponovaným osobám v Bělorusku a v Rusku, které figurovaly v justičních kauzách, jež Západ považuje za problematické či přímo protizákonné.

EU: Pokus o vyřazení Tymošenkové z voleb

Návrhy na podobný postup v případě Ukrajiny v evropských státech zatím veřejně nezazněly. Přesto řada států EU nešetří vůči Kyjevu kritikou a vyslovuje podezření, že soud s Tymošenkovou je politicky motivovaný a jeho skutečným cílem je vyřadit vůdkyni opozice z voleb plánovaných na příští rok.

Kromě Německa, USA, Francie a některých dalších zemí vyjádřilo výhrady k soudu s ukrajinskou expremiérkou i Česko. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nedávno v rozhovoru pro německý deník Der Tagesspiegel řekl, že "Ukrajina přesně ví, že má před sebou obrovské reformy - i politické".

Česko kvůli tomu podle ministra zahraničí nechce spěchat ani s podpisem asociační dohody, která je považována za předstupeň statusu kandidátské země EU.

Kvůli Tymošenkové psal na Ukrajinu i český prezident Václav Klaus. Prezidenta Viktora Janukovyče žádal o osobní záruku, že nejde o politický proces. Praha letos v lednu poskytla politický azyl Bohdanu Danylyšynovi, bývalému členu vlády Tymošenkové, který na Ukrajině čelí obdobným obviněním.

Vološyn v prohlášení odmítl názory, že proces s Tymošenkovou vztahy Ukrajiny se zeměmi EU zhoršil. "Jen se na pořad dne dostal problém, který tam vidíme neradi," poznamenal. Připustil, že kauza může zkomplikovat cestu Ukrajiny do Evropy. Kyjev podle něj ale dělá vše proto, aby si podpis asociační smlouvy zajistil.