Policie v kalifornském Santa Cruz zkouší technologii vzdáleně připomínající hollywoodský sci-fi snímek Minority Report, v němž kriminalisté díky jasnovidcům zatýkali zločince ještě předtím, než svůj záměr uskutečnili.

Místo psychotroniků pokusně využívá počítačový program, který v jednotlivých dnech odhaduje pravděpodobnost kriminální činnosti v různých místech. Policie na ně pak vysílá hlídky.

Zkušební program zahájili santacruzští policisté v červenci, uvedl deník The New York Times (NYT). Počítač používají pro předvídaní majetkových zločinů, jako jsou vloupání do domů či vozů anebo krádeže automobilů. Podle policejního analytika kriminality Zacha Frienda zatím výpočetní technika pomohla předejít několika zločinům a pomohla při pěti zatčeních.

Nedávno tak policisté v jednom parkovacím domě v centru města zatkli dvě ženy, které nahlížely do aut. Zjistili, že na jednu byl vydán zatykač a že druhá u sebe měla nelegální drogy. Na místo policisty přitom vyslal právě počítačový program, který odhadl, že právě na tomto místě ten den hrozí vloupání do automobilu.

Zda se program osvědčil, budou policisté v Santa Cruz vědět za půl roku, kdy budou jeho účinnost vyhodnocovat. Zatím jeho výsledky vypadají nadějně. V červenci celkem počet vloupání ve městě klesl o 27 procent.

Podle NYT předvídání zločinů přitahuje stále větší pozornost policejních oddělení po celé zemi. Jedním z důvodů jsou i škrty prostředků na policii.

Hlášení zločinů je více, policistů méně

"Jsme v situaci, kdy máme o 30 procent více telefonátů požadujících přítomnost policisty, ale o 20 procent méně zaměstnanců než v roce 2000. A bude tomu tak i nadále," podotkl Friend. "Musíme proto efektivněji nasazovat síly a mysleli jsme si, že nám tento model pomůže," dodal.

Systematické předvídání zločinů přitom zkoušejí i policisté v jiných amerických městech, například v Chicagu. V Santa Cruz ale testují promyšlenější přístup než jinde. Jejich program staví na modelech pro předvídání následných otřesů pro zemětřesení. Na základě statistických údajů z uplynulých let, ve kterých oblastech a časech je největší riziko zločinu.

Každodenní aktualizace

Model se přitom každý den upravuje na základě nových informací o kriminální aktivitě vkládané do programu. Jiné podobné programy podle NYT nejsou tak často aktualizovány a spíše jen poskytují data vycházející z minulosti, která pak při předvídání zločinů pomáhají lidem.

List New York Times podotýká, že software používaný v Santa Cruz jistým způsobem přirozeně vyrůstá z programů využívaných firmami, jako je maloobchodní řetězec Wal-Mart, který tak předvídá nákupní zvyklosti zákazníků.