K plynovému útoku se ve středu večer chystal student chemie z Mexika. Chtěl zaútočit na demonstranty, kteří kritizují vysoké náklady vydané na návštěvu papeže Benedikta XVI. Španělská policie ale mladíka, jehož specializací je organická chemie, ještě odpoledne zadržela.

Policisté prohledali byt zadrženého a zabavili externí pevný disk a dva notebooky s chemickými rovnicemi, které nemají nic společného s tím, co studuje. Počítač pravděpodobně používal k získávání lidí na internetu.

Mexická ambasáda podezřelého identifikovala jako Josého Peréze Bautistu, který studuje v Madridu ve výzkumném středisku španělské vlády. Do davu demonstrantů se připravoval zaútočit "dusivým plynem" a dalšími chemikáliemi, uvádí policie v oficiálním prohlášení.

Policie nyní má 72 hodin na to, aby studenta buď postavila před soud, nebo ho propustila na svobodu. Jeden ze soudních úředníků uvedl, že by měl být před soudce předveden už ve čtvrtek.

Papež Benedikt XVI. se k oslavám mládeže v Madridu připojí ve čtvrtek a zůstane až do neděle. Vysoké náklady spojené s bezpečnostními opatřeními během návštěvy nejvyššího představitele katolické církve se ale nelíbí řadě Španělů, kteří vnímají silnou ekonomickou krizi země i téměř jednadvacetiprocentní nezaměstnanost.

Do centra metropole se účastníci demonstrace vydají už večer, aby proti podobně drahým akcím protestovali. Poukazují i na vstřícné kroky vlády, která poutníkům nabízí slevy v městské dopravě a sponzoři získávají až 90 procentní úlevy na daních.

Akce za 50 milionů eur, možná víc

Což v obou případech pocítí především daňoví poplatníci, upozorňují protestující.

S demonstrací ale nesouhlasí organizátoři papežovy návštěvy. "Světové dny mládeže jsou jedinečnou událostí pro španělskou ekonomiku, daňové poplatníky to nebude stát nic," tvrdí Fernando Giménez Barriocanal, který má na starosti financování celé události.

Většina nákladů, které se podle neoficiálních čísel pohybují okolo 50 milionů eur, je prý hrazena ze zápisného zúčastněné mládeže a zbytek pokrývají sponzorské dary, píše server stanice CNN. Státní pokladně by to navíc mělo přinést až sto milionů eur. Kritici ale podotýkají, že skutečné výdaje na pořádání festivalu budou zhruba v této výši.

Související