Militantní islamista vyzval americké stoupence radikálního islámu, aby zavraždili předního televizního moderátora Davida Lettermana, který si podle něj zaslouží, aby mu někdo vyřízl jazyk.

Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na americkou organizaci SITE, která se specializuje na monitorování internetové komunikace mezi radikálními islamisty.

Podle SITE byla výhrůžka smrtí umístěna na internetový server užívaný islamisty v reakci na vtip, který Letterman udělal po smrti vysokého představitele teroristické sítě Al-Káida zabitého při náletu v Pákistánu.

Za to by měli stoupenci islámu v USA "vyříznout jazyk tohohle nízkého žida a umlčet ho navždy", napsal autor výzvy. Letterman, který v televizní stanici CBS moderuje oblíbenou americkou noční talk-show, není židovského původu.

Hrozbou už se začala zabývat i americká kriminální ústředna FBI. "FBI bere všechny hrozby vážně," řekl mluvčí úřadu Tim Flannelly a dodal, že FBI tento případ prošetří, stejně jako to dělá se všemi podobnými pohrůžkami.

V roce 2010 hrozila muslimská skupina všem tvůrcům animovaného televizního seriálu South Park za to, že se v jedné z epizod objevil prorok Mohamed v medvědím převleku. Většina muslimů považuje jakékoli zobrazení proroka islámu za urážlivé.

The Late Show na CBS čtyřiašedesátiletý Letterman moderuje od roku 1993. Podle odborníků s ní ale vždy zůstával ve stínu jiného slavného moderátora Jaye Lena a jeho The Tonight Show v konkurenční televizi NBC.

Související