Izraelské letectvo dnes při náletu na jih pásma Gazy zabilo šest Palestinců. Jde o odvetu za předchozí tři teroristické útoky u Ejlatu, kde zemřelo sedm Izraelců a sedm atentátníků a tři desítky lidí byly zraněny. Podle izraelských politiků i armády jsou za atentáty zodpovědní radikálové z pásma Gazy. Hamas, který pásmu Gazy vládne, ale spojitost s útoky popřel.

Palestinští zdravotníci citovaní agenturou AFP sdělili, že si nálet na Rafáh vyžádal šest lidských životů. Armáda použila bezpilotní letadlo a mířila na automobil s hledanými osobami. Podle izraelských policejních zdrojů jsou mezi šesti mrtvými čtyři členové Výborů lidového odporu. Čtveřice prý byla do akce v Ejlatu zapojena. Členové výborů se v roce 2006 podíleli na únosu izraelského vojáka Gilada Šalita do pásma Gazy. Únos Izraelce byl také cílem čtvrteční akce. Rafáh leží na hranici mezi pásmem Gazy a Egyptem.

Atentátníci z Gazy?

Izraelská armáda a ministr obrany tvrdili, že mají informace, podle nichž je jisté, že atentátníci pocházeli z pásma Gazy. "Jde o závažný a koordinovaný teroristický útok, který umožnila oslabená kontrola Egypta nad územím Sinajského poloostrova," řekl ministr obrany Ehud Barak a pohrozil, že Izrael "zareaguje rozhodně a zásadně".

Premiér Benjamin Netanjahu na večerní tiskové konferenci atentáty označil za útok na svrchovanost Izraele a prohlásil, že viníci draze zaplatí. Řekl, že Izrael zareaguje patřičným způsobem a svolal ministry odpovědné za bezpečnost státu.

Terčem tří krátce po sobě následujících útoků se staly autobus, osobní auto a skupina vojáků. Útočníci použili těžké zbraně, minometné granáty, protitankové střely a výbušná zařízení. Mezi oběťmi je jeden voják. Ze zbývajících mrtvých byly dvě ženy.

Dva ze sedmi mrtvých atentátníků podle agentur zastřelili egyptští vojáci. Dva další se zabili sami, když odpálili nálože určené k sebevražedné akci.

Izrael už dřív upozornil na to, že mocenské vakuum, které panuje v Egyptě po svržení prezidenta Husního Mubaraka, bude živnou půdou pro radikály. Na útoky rychle reagovala propadem izraelská burza i izraelský šekel.

Související