Dalších 11 aut shořelo v noci na pátek v Berlíně, který se už několik týdnů potýká s nočními žhářskými útoky na vozidla. Tentokrát nevzplanula jen na ulicích, ale i na jednom vrakovišti.

Tento požár podle policie však nese jiné stopy, a tak pravděpodobně se žhářskou sérií nesouvisí. Její pachatelé vyšetřovatelům stále unikají.

Za dílo levicových extremistů nebo výtržníků, kterým jsou tyto útoky připisovány, policie považuje zapálení pěti aut ve čtvrtích Köpenick, Moabit a Rudow. Zbývajících šest vozů lehlo popelem na vrakovišti v Treptowě. Způsob provedení tohoto požáru se podle kriminalistů natolik liší od ostatních, že ho má nejspíš na svědomí někdo jiný.

"Ta auta, která tam stála, byla beztak určena k sešrotování," doplnila pro server berlínského deníku Der Tagesspiegel mluvčí policie, proč tento případ vyšetřovatelé nespojují s ostatními žhářskými útoky. Při nich bylo v poškozeno dalších sedm okolo stojících vozů.

Tento týden hořela auta v Berlíně už čtvrtou noc v řadě. Zcela zničeno přitom bylo přes 50 vozidel a spolu s částečně poškozenými se toto číslo vyšplhalo na 67. V porovnání s předchozími byla poslední noc relativně klidnější, což policie přičítá silné bouřce, která německou metropoli zasáhla.

Vyšetřovatelé nicméně nadále tápou v tom, kdo má žhářské útoky na svědomí. Původně je připisovali levicovým radikálům, neboť si jejich pachatelé vybírali za cíl luxusní vozy movitých lidí. Tento týden však už hoří i rodinná auta, často i více než deset let stará, z čehož kriminalisté usuzují spíš na vandaly, kterým nejde o žádné politické poselství, ale jen o ničení.

Zbabělé a zákeřné činy

To si myslí i velitelka berlínské policie Margarete Koppersová. "S terorismem to nemá nic co dělat. Nepozorujeme u toho žádné seriózní politické zacílení," řekla deníku Berliner Morgenpost. "Nejsou to žádné promyšlené, ale zbabělé a zákeřné činy," dodala.

Experti nevylučují, že se jejich pachatelé inspirovali nedávnými pouličnímu bouřemi v Londýně. K tomuto názoru se kloní i šéf německých policejních odborů Rainer Wendt. Podle něj stojí za těmito útoky "něčí touha po anglických poměrech na německých ulicích".

Vyzval proto občany, aby policii při hledání pachatelů pomohli. "Policie to sama nezvládne," prohlásil Wendt a žádal, aby byla vůči těmto pyromanům uplatňována nulová tolerance.

Berlínská policie už dříve přiznala, že nemá dostatek mužů, aby dokázala uhlídat auta v celém městě. "K potírání požárů nasazujeme všechny, koho máme k dispozici," tvrdí Koppersová. I strážci zákona tak spoléhají na pomoc obyvatel Berlína a za informace vedoucí k dopadení pachatelů slíbili odměnu pět tisíc eur (asi 122 tisíc korun).