Severokorejský vůdce Kim Čong-il, který zřídka cestuje do zahraničí, přijel svým zvláštním vlakem do Ruska. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oficiálního činitele města Chasan na ruském Dálném východě Alexandra Naryžného.

O příjezdu zvláštního vlaku Kim Čong-ila do Ruska informuje rovněž jihokorejská agentura Jonhap, která se odvolává na nejmenovaný zdroj jihokorejské vlády. Je to první návštěva Kim Čong-ila v Rusku od roku 2002.

Návštěva nebyla oficiálně oznámena, ale jihokorejská média v pátek psala, že se velmi brzo uskuteční.

Kim Čong-il se má podle Jonhap sejít s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem v Ulan-Ude na Sibiři u Bajkalu. V Rusku by měl zůstat týden.

Severokorejský předák navštívil Rusko naposledy v roce 2002, kdy se sešel s tehdejším premiérem Vladimirem Putinem ve Vladivostoku na Dálném východě.

Ruská a japonská média v červnu psala, že se Kim 30. června nebo 1. července sejde ve Vladivostoku s ruským prezidentem. Schůzka, která nebyla nikdy potvrzena oficiálně, se nakonec nekonala.

Podle agentury Jonhap odvolávající se na ruské zdroje schůzka byla zrušena, protože se nepodařilo odstranit rozdílné názory obou stran na to, o čem by se vlastně na ní mělo jednat.

Kim prý chce pomoc od Ruska

Japonská agentura Kjódó s odvoláním na nejmenované zdroje napsala, že důvodem zrušení schůzky byl zhoršující se zdravotní stav severokorejského vůdce. Mělo jít o první rusko-severokorejský summit od roku 2002, kdy se Kim setkal s tehdejším ruským prezidentem Vladimirem Putinem rovněž ve Vladivostoku.

Podle japonského listu Mainiči šimbun chtěl Kim na červnové schůzce od Ruska požadovat hlavně hospodářskou pomoc pro zbídačenou ekonomiku své země.

Rusko se účastní spolu s USA, Čínou, Japonskem a Jižní Koreou šestistranných rozhovorů o neprůhledném jaderném programu Severní Koreje. Jednání jsou však od prosince 2008 na mrtvém bodu.

Severní Korea minulý týden uvedla, že Dmitrij Medveděv zaslal Kim Čong-ilovi dopis, v němž vyzývá k širší spolupráci v energetiky mezi Ruskem a oběma Koreami, což by podle něho posílilo bezpečnost v regionu.

Související