Po měsících odkladů schválila vláda na konci července strategii kybernetické bezpečnosti do roku 2015. Podle materiálu, který má týdeník Ekonom k dispozici má vzniknout speciální zákon, měla by se zlepšit spolupráce se soukromým sektorem a rozšířit povědomí o tomto typu globální hrozby.

Podle přijaté strategie budou v příštích čtyřech letech náklady na aktivity vedoucí k posílení kybernetické bezpečnosti komunikačních sítí v Česku 1,2 miliardy korun, tedy v průměru asi 300 milionů ročně. Většinu chce získat ze strukturálních fondů EU.

Největší díl prostředků (30 procent) je plánován na financování položky »aplikace a rozvoj odpovídající technologie« a »zajištění ochrany informační a komunikační infrastruktury státu«.

Tuto službu bude od 1. ledna příštího roku poskytovat nově vytvořené pracoviště GovCERT (Government Computer Emergency Response Team) s 33 pracovníky. Mělo by být určeno primárně k monitoringu vládních sítí a sítí kritické infrastruktury, tedy elektráren nebo vodáren. Bude fungovat jako záchytný bod pro situace, že počítačové systémy těchto institucí budou čelit tak závažnému problému, který nezvládnou řešit vlastními silami.

»Bezpečný kyberprostor a ochrana informací by měly přispět také ke zvýšení konkurenceschopnosti české ekonomiky,« soudí autor strategie Aleš Špidla.

Je to dobré, ale...

Oslovení experti hodnotí strategii kybernetické bezpečnosti vesměs kladně. »Jedná se o poměrně detailně vypracovaný dokument. Vystihuje momentální situaci ohrožení, nejen v meřítku ČR, ale všech vyspělých zemí,« dodává šéf tuzemské pobočky McAfee Pavel Hanko.

Druhým dechem ale dodávají, že nyní bude záležet, jak bude dokument přetaven do reálných kroků. Narážejí tím mimo jiné i na fakt, že ministerstvo vnitra opustil autor strategie Aleš Špidla. Podle svých slov kvůli špatné komunikaci s bývalým vedením pod ministrem Radkem Johnem (VV).

»Pan Špidla se vzdal funkce ředitele odboru kybernetické a informační bezpečnosti na vlastní žádost. Jeho nástupce nebyl ještě jmenován,« uvedla Denisa Čermáková z ministerstva vnitra. Místopředseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Viktor Paggio (VV) považuje Špidlův odchod za »skutečné oslabení týmu«.

Podle Giuliano Giannettiho, bývalého zástupce Armády ČR při kyber-cvičení NATO, se nyní zvyšuje riziko, že dokument nebude mít promotora, a zapadne tak v šuplíku státní správy. »Vytvořil se ambiciózní projekt, ale nevíme, kdo je jeho leaderem. To musí být velmi rychle dořešeno,« přitakává Jiří Devát ze společnosti Cisco.

Přesun na NBÚ

Vedle personálního, ztratí kybernetická bezpečnost i dosavadní institucionální oporu. Podle informací týdeníku Ekonom bude problematika převedena v nejbližší době z gesce ministerstva vnitra na Národní bezpečnostní úřad. »O konkrétních krocích, rozsahu a termínech přesunu agendy se povedou jednání,« uvedla mluvčí ministerstva.

Hlavním důvodem zvažovaného přesunu jsou údajně škrty v rozpočtu ministerstva. »V zásadě je úplně jedno, kdo to dělá, ale hlavně ať to někdo dělá. Navíc tým na ministerstvu nebyl tak veliký, se mnou jsme tam byli tři lidé a jeden stážista. Takže jeho rozpuštění velký kráter neudělá,« uzavírá Aleš Špidla.


Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vychází ve čtvrtek 25. srpna. Celý článek si můžete přečíst také pod odkazem níže:

Související