V ulicích Tripolisu, kde ještě ve středu jásali rebelové, se znovu rozhořely těžké boje. Vojáci Muammara Kaddáfího válčí s povstalci v sídle Báb al-Azízíja. U hotelu Corinthia je slyšet prudká palba, rebelové se tam brání ostřelovačům na střechách okolních domů. Lidé se bojí vycházet, někteří se vyzbrojují, aby bránili své čtvrti.

Rebelové, kteří vyrazili do Kaddáfího domovského města Syrta, narazili na raketovou palbu Kaddáfího jednotek. Museli povolat posily a podle televize Al-Džazíra se očekává velká bitva.

"Kaddáfího jednotky stále bojují, což nás překvapuje. Domnívali jsme se, že až padne Tripolis, vzdají se," řekl velitel povstalců Fauzí Bukatíf.

Prozatímní vláda je zdrženlivá

Reportér BBC potvrdil, že boje rozhodně ještě neskončily. Asi 100 kilometrů od Syrty je prý slyšet raketová palba a vidět stoupající dým. Povstalci mu řekli, že proti nim bojuje asi 1000 Kaddáfího lidí. K frontě byly vyslány posily a vezou s sebou transportéry s tanky. Na korbách vozů sedí mladí bojovníci dávající najevo nadšení z budoucí bitvy.

Přechodná národní rada, která zatím sídlí v Benghází a kterou už jako zástupce celé Libye uznalo více než 50 států, odložila avizovaný přesun do Tripolisu. Situace ve městě prý není stále dost bezpečná, takže rada se přesune až příští týden.

Poslední stopa po Kaddáfím

Podle televize BBC je Syrta stále v rukou Kaddáfího lidí, stejně jako jiholibyjské město Sabhá, které by mohl dosavadní vládce využít k útěku do některé z afrických zemí. Na honu na Kaddáfího se podílí i NATO. Dalo k dispozici své zpravodajské zdroje a monitorovací techniku.

Podle časopisu Paris Match byli libyjští pronásledovatelé ve středu Kaddáfímu velmi blízko. Na základě zpravodajských informací nejmenovaných arabských zemí prý prohledali v Tripolisu ve středu soukromý dům, kde měl Kaddáfí ještě být. Zjistili, že tam plukovník strávil jednu noc, i když nevědí kdy přesně.

Související