Obyvatelé gruzínské odštěpenecké provincie Abcházie, jejíž legitimitu uznává jen Rusko a čtyři další státy, se v pátek vydali do hlasovacích místností, aby si zvolili nového prezidenta.

Nutnost předčasných voleb vyvstala poté, co letos v květnu zemřel dosavadní prezident Sergej Bagapš a jeho funkci od té doby vykonává předseda místního parlamentu Nugzar Ašuba.

Voliči státu s 200 tisíci obyvatel vybírají mezi třemi kandidáty. O jejich přízeň soupeří dosavadní viceprezident Alexandr Ankvab, vůdce abchazské opozice Raul Chadžimba a premiér Sergej Šamba. Volby údajně monitoruje přes sto zahraničních pozorovatelů, převážně z Ruska. Od voleb se distancoval Evropský parlament a Gruzie je označila za nelegitimní.

Hlasovací právo má v Abcházii necelých 150 tisíc lidí, kolem devadesáti procent z nich má kromě abchazského i ruské občanství. Nezíská-li některý z kandidátů v přímém hlasování nadpoloviční většinu hlasů, postoupí dva nejúspěšnější do druhého kola. Předběžné výsledky mají být oznámeny v sobotu.

Datum voleb nebylo zvoleno náhodně - na 26. srpna připadá tříleté výročí ruského výnosu o uznání nezávislosti Abcházie a další separatistické provincie Jižní Osetie. K Rusku se za tři roky připojily jen čtyři státy světa - Nikaragua, Venezuela a tichomořské ostrovní státy Nauru a Vanuatu.

Abcházie a Jižní Osetie se od Gruzie odtrhly po válce v létě 2008, při níž se Gruzie neúspěšně pokusila ovládnout vzbouřenou Jižní Osetii. Pokus ztroskotal na vojenském zásahu Moskvy, která krátce nato inspirovala odtržení obou provincií od Gruzie a jednostranné vyhlášení jejich samostatnosti.

Závislost na Rusku

Analytici neočekávají, že by výsledek voleb, ať už bude jakýkoli, měl větší vliv na hlubokou závislost Abcházie na Rusku, ať už ekonomickou nebo bezpečnostní představovanou tisíci vojáků.

Část Abchazů, kteří si hrdě připomínají historickou schopnost odolávat velmocím, není se silným vlivem Moskvy spokojená a příští prezident by se mohl snažit o jeho oslabení. Území je nicméně závislé na stoupajícím počtu ruských turistů a finanční podpoře Moskvy. Ruská armáda staví v Abcházii leteckou základnu a přístav pro námořnictvo jen 20 kilometrů od ruského Soči, kde se v roce 2014 budou konat zimní olympijské hry.

Opozici vede bývalý agent KGB

"Nepochybujeme o tom, že ať bude volba abchazského lidu jakákoli, oddanost přátelství s Ruskem zůstane nezměněná," nechal se podle agentury Reuters ve čtvrtek slyšet mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexandr Lukaševič.

Ze tří prezidentských kandidátů je bývalý agent KGB a nynější vůdce opozice Chadžimba nejhlasitějším kritikem abchazské závislosti na ruské pomoci.

Spolehlivé předvolební průzkumy nejsou k dispozici, ale analytici míní, že největší šance na vítězství má patrně viceprezident Ankvab. Tento bývalý sovětský aparátčík a moskevský podnikatel už přežil čtyři pokusy o vraždu. Naposledy v září 2010, kdy neznámí útočníci na jeho dům odpálili střelu z granátometu.

Související