Plynová kauza, kvůli které je nyní ve vazbě vyšetřována Julija Tymošenková, možná dostane nový rozměr. Ze stejně nevýhodných podmínek při dodávkách ruského plynu, které měly připravit Ukrajinu o miliony, teď Tymošenková viní své předchůdce. Včetně prezidenta Viktora Janukovyče.

Vězněná vůdkyně opozice zaslala kyjevskému soudu prohlášení, v němž ho žádá, aby zahájil trestní stíhání současného prezidenta a taktéž bývalého premiéra Janukovyče.

V roce 2007 totiž podepsal s Ruskem dohody o dodávce zemního plynu, informuje agentura Interfax Ukraine s odvoláním na obhájce Tymošenkové.

"Soud dnes obdržel prohlášení od Julije Tymošenkové ohledně porušení zákona s návrhem na zahájení trestního stíhání Viktora Janukoviče a dalších," řekl novinářům Oleksandr Plachotnijuk. "Doufáme, že soud přijme právní rozhodnutí anebo přinejmenším toto prohlášení zváží," dodal.

Na dotaz o upřesnění obsahu prohlášení Plachotnijuk řekl: "Jednoduše pokud jsou obvinění proti Tymošenkové považována za trestný čin, pak by její předchůdci měli být pohnáni před soud za podpis obdobných dohod v roce 2006, 2007 a v dalších letech."

Julija Tymošenková je v současnosti ve vazbě. Soud ji tam nechal umístit kvůli "neustálému narušování procesu". I nadále ji vyšetřuje ze zneužití svého postavení. Během jednání o dodávkách plynu z Ruska v roce 2009 podle obžaloby přistoupila na nevýhodné podmínky a připravila tak Ukrajinu o miliony.

Sama obviněná ale svou veškerou vinnu popírá. Celé trestní stíhání považuje jen za politickou mstu vládní strany. Pokud ale bude nakonec odsouzena, hrozí ji až deset let vězení.

Platnost uzavřené smlouvy a její soulad s normami mezinárodního práva nicméně tento týden opakovaně potvrdilo Rusko. Ministr energetiky Sergej Šmatko prohlásil, že ruská vláda o legitimnosti smlouvy o dodávkách plynu vůbec nepochybuje.

Související