Po dobytí libyjské metropole Tripolisu povstaleckými oddíly ztratily britské úřady kontakt s libyjským atentátníkem, který byl před dvěma roky propuštěn ze skotské věznice ze zdravotních důvodů do Libye. Abdal Basat Muhammad Midžrahí, trpící rakovinou prostaty, fakticky zůstává skotským vězněm a je povinen pravidelně kontaktovat justiční orgány v hrabství East Rentrewshire.

Od té doby, co boje v Libyi dospěly do Tripolisu, se ale skotským orgánům nepodařilo Midžrahího zastihnout, napsal v pátek list The Times.

Stanice BBC na svém webu vyjádřila domněnku, že muž, který byl odsouzen za podíl na atentátu na americké letadlo nad skotským Lockerbie, možná využil současného chaosu provázejícího pád libyjského vůdce Muammara Kaddáfího a utekl ze svého bydliště v Libyi.

Skotská vláda nicméně podle BBC upozornila, že Midžrahí se má hlásit skotským úřadům až za nějaký čas, takže nepromeškal stanovený termín a zatím neporušil podmínky svého propuštění.

 

 

Midžrahí byl jako jediný usvědčen z podílu na atentátu na americké letadlo, které spadlo v roce 1988 na skotské Lockerbie. V jeho troskách zahynulo 270 lidí, většina z nich byli Američané.

V roce 2009 byl Midžrahí propuštěn na základě lékařského posudku, podle něhož muži trpícímu rakovinou zbývaly v té době tři měsíce života.

USA dodnes neskrývají nelibost nad Midžrahího propuštěním, které skotská vláda odůvodnila humanitárními důvody. Z USA zaznívají hlasy požadující opětovné Midžrahího uvěznění. Za chybu označuje atentátníkovo propuštění, uskutečněné předchozí labouristickou vládou Gordona Browna, také současná britská vláda premiéra Davida Camerona.

 

Související