Boje v libyjském hlavním městě Tripolisu sice téměř ustaly, ale humanitární situace se zde stále zhoršuje. Většina města se podle BBC musí obejít bez tekoucí vody a elektřiny, nemocnice nemají dost léků a dalších zdravotnických potřeb, obyvatelé si stěžují na nedostatek potravin a pohonných hmot.

Podle zpravodaje BBC jsou sice některé obchody v Tripolisu otevřené, ale nedostává se jim zboží. V ulicích se hromadí odpadky. Některé nemocnice ve městě fungují, v jedné ale v pátek Červený kříž objevil na 200 rozkládajících se těl pacientů. Mrtvoly jsou také v řadě ulic, kde se ještě nedávno bojovalo.

Generální tajemník OSN Pan Ki-Mun upozornil, že miliony lidí v Tripolisu a jeho okolí ohrožuje nedostatek vody. Vyzval proto mezinárodní společenství, aby lidem žijícím v postižených oblastech co nejrychleji pomohlo. Velká Británie již dala najevo, že do oblasti vyšle doktory, léky a potraviny.

Rebelové nyní ovládají téměř celý Tripolis a na odpor jednotek věrných libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu narážejí jen v některých částech města. V noci na dnešek se bojovalo především v okolí mezinárodního letiště, v centru města je klid.

V dalších částech země se povstalcům podařilo ovládnout hlavní hraniční přechod s Tuniskem Rás Džadír. Na tuhý odpor narážejí rebelové při snaze o postup k městu Syrta, které leží asi 450 kilometrů východně od Tripolisu. Letadla NATO v oblasti zaútočila na obrněná vozidla i vojenský bunkr Kaddáfího sil.

 

 

Egyptská tisková agentura MENA s odvoláním na libyjské povstalce oznámila, že hranici z Libye do Alžírska překročilo šest vozů Mercedes. Spekuluje s o tom, že v nich mohli být vysoce postavení činitelé Kaddáfího režimu a možná i on sám.

Povstalecká Přechodná národní rada (NTC) oznámila, že asi polovina jejích členů se již přesunula z Benghází na východě země do Tripolisu. Tam chtějí vzbouřenci vytvořit novou vládu.

Africká unie (AU) vyzvala k vytvoření přechodné vlády, v níž by byly zastoupeny obě strany konfliktu. Dokud pokračují boje, nemůže prý AU uznat povstaleckou radu za jediného legitimního zástupce libyjského lidu.

 

Související