Libyjec Abdal Basat Muhammad Midžrahí, jenž byl jako jediný odsouzen za podíl na atentátu na americké letadlo nad skotským Lockerbie v roce 1988, je v komatu a umírá. Uvedla to v neděli americká zpravodajská televizní stanice CNN.

Stanice podle svých internetových stránek našla a natočila Midžrahího v jeho vile v Tripolisu. Trpí údajně rakovinou prostaty v konečné fázi. Stará se o něj rodina.

"Dáváme mu jen kyslík. Nikdo nám neradí. Nemáme lékaře. Nemáme telefonickou linku, abychom kohokoli zavolali," řekl syn nemocného, o jehož vydání nyní požádali američtí zákonodárci.

Midžrahí byl před dvěma roky propuštěn ze skotské věznice ze zdravotních důvodů do Libye. Podle lékařského posudku trpěl rakovinou prostaty a v té době mu zbývaly tři měsíce života.

Fakticky zůstává skotským vězněm a je povinen pravidelně kontaktovat skotské justiční orgány. Po nedávném dobytí Tripolisu povstalci s ním ale britské úřady ztratily kontakt.

Před týdnem požádali newyorští senátoři libyjskou povstaleckou vládu, aby Midžrahího zadržela a vydala. Muhammad Aladží, který v libyjské Přechodné národní radě zastává post ministra spravedlnosti, v neděli jeho vydání odmítl.

Midžrahí byl jako jediný usvědčen z podílu na atentátu na americké letadlo, které spadlo v roce 1988 na skotské Lockerbie. V jeho troskách zahynulo 270 lidí, většina z nich byli Američané.

Spojené státy nikdy neskrývaly nelibost nad Midžrahího propuštěním, které skotská vláda odůvodnila humanitárními důvody. Z USA zaznívají hlasy požadující opětovné Midžrahího uvěznění. Za chybu označuje atentátníkovo propuštění, uskutečněné předchozí labouristickou vládou Gordona Browna, také současná britská vláda premiéra Davida Camerona.

Související