Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) upozornila na vzkříšení viru ptačí chřipky. Migrace divokých ptáků ho zanesla zpět do zemí, kde už byl vymýcen, a jeho zmutovaný kmen odolávající zřejmě očkovacím látkám se šíří v Číně a ve Vietnamu.

FAO vyzvala ke zvýšení bdělosti, aby se podchytil každý výskyt nákazy, neboť dopad na lidi nelze předvídat.

Virus ptačí chřipky je endemický na většině území severního a centrálního Vietnamu, nyní se tam navíc rozšířil jeho nový kmen. Podle FAO ohrožuje již i Thajsko, Malajsii a Kambodžu a mohl by napadnout také Japonsko a Korejský poloostrov. V Kambodži zemřelo letos na ptačí chřipku osm lidí, poslední obětí bylo v polovině srpna šestileté dítě.

Migrace ptáků v posledních dvou letech zanesla virus H5N1 také do zemí, kde se již několik roků nevyskytoval. Jedná se o Izrael, palestinská území, Bulharsko, Rumunsko, Nepál a Mongolsko.

"Divocí ptáci možná virus přinesli, ale rozšířili ho lidé zabývající se chovem drůbeže," řekl šéf oddělení infekčních nemocí FAO Juan Lubroth.

Likvidace 400 milionů kusů domácí drůbeže

Podle WHO zemřelo na ptačí chřipku od roku 2003, kdy byla poprvé zjištěna, 331 lidí z potvrzených 565 případů. Bylo kvůli ní vybito více než 400 milionů kusů domácí drůbeže a ekonomické ztráty se vyčíslují na 20 miliard dolarů.

Virus H5N1 byl vymýcen ve většině z 63 zemí, kde jeho nákaza v roce 2006 kulminovala, ale zůstává endemický v šesti státech: Bangladéši, Číně, Egyptě, Indii, Indonésii a Vietnamu.

Od roku 2008 je registrován postupný nárůst případů infekce. Podle Lubrotha by se virus ptačí chřipky mohl znovu začít rozmáhat "na podzim a v zimě, kdy ho lidé nečekaně najdou na svých dvorcích".

Související