Neznámí útočníci ve středu u čečenského města Staryj Ačchoj ostřelovali z automatických zbraní policejní vůz a jednoho policistu vážně zranili. Oznámila to ruská agentura Interfax.

Za poslední dva dny je to už druhý útok extremistů v severokavkazské republice, která po dvou krvavých válkách v 90. letech prožívala období relativního klidu. V úterý při útoku atentátníků v čečenské metropoli Grozném zahynulo osm lidí.

Čečenský šéf Ramzan Kadyrov místním novinářům řekl, že za úterní akcí stojí skupina tří sebevrahů. Nálože odpálili v okamžiku, kdy jednoho z nich kontrolovali policisté. Podle Kadyrova nejspíš policejní kontrola zabránila ještě krvavějším následkům, protože útočníci měli zřejmě namířeno k nedaleké budově čečenského parlamentu.

Exploze usmrtila šest policistů, jednoho důstojníka kontrarozvědky a náhodného kolemjdoucího. Přes dvacet lidí je hospitalizováno a není vyloučeno, že se počet obětí dál zvýší.

Podle čečenského tisku je nepochybné, že za útokem stojí náboženští extremisté z okolí šéfa severokavkazských teroristů Doku Umarova. K útoku došlo v první den třídenního muslimského svátku Uraza bajram, což je severokavkazská obdoba arabského svátku íd al-fitr, jímž vrcholí postní měsíc ramadán.

Jeden z vrahů byl podle policie bratrem teroristy, který loni v červnu odpálil na svém těle výbušninu u budovy koncertní síně v Grozném. Výbuch tehdy zabil jednoho člověka a deset lidí zranil.

Související