Francie dostala souhlas s uvolněním 1,5 miliardy eur ve prospěch libyjské povstalecké vlády, oznámil to v Paříži francouzský ministr zahraničí Alain Juppé.

V rozhovoru pro rozhlasovou stanici RTL řekl, že situace v Libyi se již stabilizovala natolik, že přišel čas pomoci vítězným povstalcům s obnovou. O její podobě mají během čtvrtka ve francouzské metropoli jednat zástupci zhruba šedesáti zemí světa.

Francie ve středu požádala sankční výbor OSN, aby 1,5 miliardy eur uvolnil ze zmrazených kont svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Ve francouzských bankách má uloženo celkem 7,6 miliardy.

"Musíme pomoci Přechodné národní radě (NTC), protože Libye je poničená, humanitární situace je tam špatná a chybí voda, elektřina i pohonné hmoty," prohlásil Juppé.

O uvolnění miliardových částek už OSN požádaly Spojené státy a Británie. O dalších krocích při obnově Libye má jednat konference zhruba šedesáti států svolaná na dnešek do Elysejského paláce v Paříži.

Těsně před jejím zahájením uznalo povstaleckou vládu jako zákonný orgán státní moci Rusko. Turecko oznámilo, že připravuje znovuotevření své ambasády v Tripolisu, evakuované během bojů.

Francouzský list Libération ve čtvrtečním vydání napsal, že ještě na počátku libyjské občanské války Francie dosáhla dohody s povstalci, podle níž se Francie bude ze zhruba třetiny podílet na využívání libyjských ropných zdrojů. Ministr Juppé ale v reakci na článek řekl, že o žádné takové dohodě neví.

Cena za podporu? 35 procent ropy

V dopise z počátku dubna adresovaném katarskému emírovi NTC podle pařížských novin uvedla, že "předá Francii 35 procent surové ropy výměnou za podporu" v boji proti Kaddáfímu. Juppé rozhlasové stanici RTL řekl, že sice o žádné takové dohodě neví, ale "je jen logické a férové", že státy aktivně podporující povstalce budou mít při obnově Libye přednost.

Dosavadní váhavý postoj k událostem v Libyi se zřejmě chystá přehodnotit Alžírsko, které se k povstání v Libyi dosud stavělo chladně a spekulovalo se o něm jako o místě exilu pro Kaddáfího a jeho rodinu.

Alžírský ministr zahraničí Murad Medelsí ve francouzském rozhlasu řekl, že jeho země NTC uzná v okamžiku, kdy povstalci budou kontrolovat všechny libyjské regiony a vytvoří reprezentativní vládu.

Medelsí zároveň popřel, že by vztah jeho země vůči Libyi byl "dvojaký". Alžírsko prý nikdy neuvažovalo o tom, že by Kaddáfímu poskytlo azyl. "Nikdy s námi nikdo nemluvil o tom, že by Kaddáfí přišel a zaklepal na naše dveře," řekl alžírský ministr.

Alžírský list Al-Vatan napsal, že alžírská vláda nemá zájem poskytnout Kaddáfímu azyl. Svržený libyjský vůdce, který je prý se svými blízkými na alžírsko-libyjských hranicích, se pokusil kontaktovat alžírského prezidenta Abdala Azíze Butefliku. Ten však podle alžírského listu rozmluvu s Kaddáfím odmítl. S Kaddáfím se pak spojil jeden z Buteflikových poradců a řekl mu, že prezident se ve své rezidenci nenachází.