Evropská unie v pátek rozhodla, že rozšíří stávající sankce uvalené na Sýrii. Reaguje tak na rostoucí násilí v zemi a na tvrdé potlačování protestů proti režimu prezidenta Bašára Asada. Při pátečních demonstracích bylo podle televize Al-Arabíja zabito nejméně dalších 11 lidí.

"Zákaz se týká nákupu, dovozu a transportu ropy a dalších ropných produktů ze Sýrie," uvedla EU v prohlášení rozeslaném novinářům. Banky či pojišťovny zase nesmějí pro takové transakce poskytovat peníze a pojištění.

Ropné embargo začne platit okamžitě. Již sjednané dodávky ale budou moci být uskutečněny do 15. listopadu. Zákaz dovozu ropy by měl mít na Asadův režim citelný dopad, protože Evropská unie kupovala zhruba 95 procent ropy vyvážené ze Sýrie, což představovalo jednu čtvrtinu až jednu třetinu všech příjmů této blízkovýchodní země.

Nizozemský ministr zahraničí Uri Rosenthal podle britské stanice BBC řekl, že sankce "se dotknou přímo jádra samotného režimu."

EU také přidala další čtyři osoby a tři firmy na seznam představitelů syrského režimu a s ním spjatých společností, kterým jsou zmrazeny finanční účty a kteří nesmějí cestovat do členských států Evropské unie.

Při protestech zahynulo celkově 2 200 lidí

Od začátku demonstrací proti vládě Bašára Asada v polovině března zahynulo podle OSN v Sýrii asi 2200 lidí. Podle televize Al-Arabíja k nim během pátku v různých částech země přibylo zatím nejméně 11 dalších.

Podle všeho se opět stali oběťmi střelby bezpečnostních sil do demonstrantů. Z provinciích Dará a Homs jsou hlášeni zranění, sdělila syrská organizace pro lidská práva sídlící v Londýně.

Podle agentury AFP se protesty v pátek konaly také v oblasti Hamá, Dará, Dajr az-Zauru, Džásimu i v druhém největší syrském městě Halabu.

Organizace pro lidská práva rovněž informovala, že bezpečnostní složky dnes obklíčily mešity v povstaleckých městech, aby zabránily věřícím vyjít po modlitbách do ulic k protivládním protestům.

Zprávy organizace nicméně kvůli zákazu činnosti zahraničních novinářů v Sýrii není možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Související