Prudký déšť a vítr provázející tropickou bouři Lee přerušily dodávky elektrického proudu pro tisíce lidí ve státech Louisiana a Mississippi. Lee se k americkému pobřeží posouvá zvolna rychlostí asi tři kilometry v hodině a v sobotu odpoledne místního času se před americkým pobřežím na několik hodin zastavila, napsala dnes agentura AP.

V sobotu v noci se centrum bouře nacházelo asi 137 kilometrů západo-jihozápadně od Morgan City. Vítr doprovázející bouři zeslábl a dosahuje rychlosti asi 75 kilometrů v hodině. Během neděle by měl ještě zeslábnout.

Na jihovýchodě Louisiany a v New Orleans má v příštích dnech spadnout až 51 centimetrů srážek. Voda již zaplavila některé ulice v níže položených částech New Orleans, čerpadla však vodu odvádí do jezera. Starosta města Mitch Landrieu ale upozornil, že bouře se posouvá jen pomalu, a varoval před dalšími dešti. 

Bouře Lee zasáhla produkci ropy a plynu. New Orleans čeká velká zkouška - čtěte ZDE

Podle společnosti Entergy byly v sobotu v jednu chvíli přerušeny dodávky elektřiny pro více než 37.000 odběratelů na americkém pobřeží, v průběhu dne ale byly postupně obnovovány.

Bouře má zatím největší dopad na ropná pole v Mexickém zálivu. Ropné společnosti v uplynulých dnech evakuovaly stovky pracovníků z obsluhovaných ropných plošin a ropných vrtů. Kvůli bouři bylo podle americké vlády již v pátek uzavřeno asi 60 procent přímořských zařízení na těžbu ropy a asi 55 procent pobřežních zařízení na těžbu zemního plynu.

Varování před tropickou bouří byla vydána ve státech od Texasu po Floridu. Guvernéři ve státech Louisiana a Mississippi a starosta města New Orleans vyhlásili stav nouze.

Hurikán Katia, který postupuje Atlantským oceánem, zeslabil na tropickou bouři. V sobotu odpoledne ho provázely větry o rychlosti 110 kilometrů v hodině, meteorologové ale nevylučují, že může při posunu západním směrem kdykoli znovu nabrat na síle.

Podle meteorologů je příliš brzy na to určit, zda bude Katia představovat nebezpečí pro americké pobřeží. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) v souvislosti s jeho postupem ale varuje před silným příbojem v Malých Antilách a na Bermudských ostrovech.

Související