Vládnoucí sociální demokraté (SPD) podle očekávání přesvědčivě vyhráli dnešní volby do zemského sněmu v Meklenbursku-Předním Pomořansku na severovýchodě Německa. Vyplývá to z odhadů zveřejněných německými veřejnoprávními televizemi po zavření volebních místností. Křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové skončili opět druzí. Oproti volbám před pěti lety ale oslabili, a potvrdila se tak jejich klesající popularita v Německu.

Do regionálního parlamentu ve Schwerinu by se znovu mohla těsně dostat i neonacistická Národnědemokratická strana Německa (NPD). Vypadli naopak liberálové z FDP, kteří sedí s CDU v německé ústřední vládě. Na FDP by výsledek dnešních voleb mohl mít největší dopad, neboť se v minulých dnech spekulovalo o nejistém osudu jejich bývalého předsedy a nynějšího ministra zahraničí Guida Westerwelleho.

Zelení míchají kartami

SPD si připsala 36 až 37 procent hlasů a jako vítěz voleb si bude moct vybrat, s kým vytvoří koalici. Dosavadní vládní partner CDU dostal 24 až 24,5 procenta hlasů, což pro kancléřčinu stranu znamená nejhorší volební výsledek v této bývalé východoněmecké zemi. Už před volbami nicméně naznačila, že bude chtít s SPD vládnout dál.

Do hry v Meklenbursku-Předním Pomořansku poprvé vstoupili tradiční koaliční spojenci sociálních demokratů Zelení. Ti podle prognóz obdrželi 8,5 procenta hlasů a dostali se do posledního ze 16 německých zemských sněmů, kde ještě nebyli zastoupeni. Poslední strana, která přichází pro SPD v úvahu, je postkomunistická Levice. Ta dnes podle odhadů dostala 17 až 18 procent hlasů a na regionální úrovni s ní SPD vládne například v Berlíně, nebo Braniborsku.

Hlasování potvrdilo propad popularity také u druhé vládní strany FDP, která s odhadovanými třemi procenty hlasů nepřekročila pětiprocentní hranici, potřebnou pro vstup do schwerinského parlamentu.

Související