Speciální oddíly ukrajinské policie v Kyjevě rozehnaly tábor stoupenců opozice, kteří několik týdnů stanovali před budovou soudu na podporu vězněné expremiérky Julije Tymošenkové.

Při akci byl podle agentury Unian zlikvidován stanový tábor s výjimkou dvou agitačních stánků, jedenáct lidí policisté odvedli k výslechu. Kromě drobných strkanic se incident obešel bez násilí.

Tymošenková je od počátku srpna ve vazbě a čelí obvinění z překročení úředních pravomocí. Dopustit se ho měla v roce 2009, kdy jako předsedkyně ukrajinské vlády uzavřela s Ruskem údajně nevýhodnou smlouvu na nákup zemního plynu. Obžalovaná obvinění odmítá a označuje je za politickou mstu prezidenta Viktora Janukovyče.

Obhájci obviněné v pondělí už posedmnácté od zahájení líčení požádali o zrušení vazby uvalené na Tymošenkovou, když předchozích šestnáct žádostí předseda soudu Rodion Kirejev zamítl. Rozsudek lze podle ukrajinských médií očekávat do konce září.

Stoupenci Tymošenkové, většinou pocházející z řad opoziční strany Vlast (Baťkivščyna), bezprostředně po jejím zatčení rozbili v centru města stanový tábor. Přestože soud nařídil jeho odstranění, policie proti demonstrantům až do dnešního dne nezasáhla.

Podle kyjevských novinářů to bylo hlavně díky vynalézavosti opozičních zastupitelů, z nichž někteří označili stany za svou "poslaneckou kancelář". Při dnešní akci ani tento manévr opoziční stanové městečko nezachránil. Na místo se dostavilo deset policejních autobusů, policisté stany obklíčili a srovnali se zemí.

Související