Do pouštního města Agadezu na severu Nigeru v noci na úterý přijela kolona vojenských vozidel, která by mohla být součástí tajného plánu na útěk svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího do některého spřáteleného afrického státu.

Podle agentury Reuters by se ke konvoji později mohl připojit Kaddáfí i se svým synem Sajfem Islámem a zamířit do Burkiny Faso, která před nedávnem diktátorovi nabídla azyl.

Představitel libyjské vzbouřenecké rady s odvoláním na regionální zdroje souběžně oznámil, že do Nigeru vjely libyjské nákladní vozy se zlatem a penězi. Souvislost s vojenskou kolonou není zatím zřejmá.

"Včera (v pondělí) pozdě v noci vjelo deset vozů s nákladem zlata, eur a dolarů z (libyjské) Džufry do Nigeru," řekl Reuters předseda výboru libyjské vzbouřenecké rady pro mezinárodní otázky Fathí Badža.

Jako zdroj informace uvedl členy kmene Tuaregů žijící v Sahaře na obou stranách libyjsko-nigerské hranice. Podle jeho názoru šlo o Kaddáfího loajalisty, kteří utíkali ze země. Zprávy o koloně čítající podle Reuters až 200 vozů, která také v pondělí v noci dorazila do Nigeru, ale potvrdit nemohl.

Konvoj údajně doprovází nigerský ministr

Příjezd kolony do Agadezu oznámil nejprve agentuře AP majitel listu Agadez Info Abdoulaye Harouna. Kolonu podle něj doprovází oddíl nigerských Tuaregů, který vede bývalý ministr nigerské vlády Rissa ag Boula. Ten však agentuře AFP řekl, že je v Niamey.

Tuaregové udržovali s Kaddáfího režimem přátelské styky, podle diplomatů Kaddáfí finančně podporoval jejich boj za osamostatnění. Po jeho porážce Rissa ag Boula uprchl do Libye.

Tak velká kolona vojenských vozidel by se sotva mohla po silnici bezpečně pohybovat bez dohody s leteckými silami NATO, cituje francouzské zdroje Reuters.

Kolona jela oklikou přes Alžírsko

Konvoj pravděpodobně nezamířil do Nigeru přímo z Libye, ale oklikou přes alžírské území. Do Alžírska se minulý týden uchýlila Kaddáfího manželka, jeho dcera a dva synové.

Francouzské armádní zdroje nevylučují, že Kaddáfí se svým synem Sajfem Islámem se ke koloně připojí cestou do Burkiny Faso, která jim nabídla azyl.

Tento stát, dříve velký příjemce štědrých libyjských dotací, nabídl Kaddáfímu azyl před dvěma týdny, i když zároveň uznal legitimitu povstalecké přechodné vlády.

Plukovník je zdráv a organizuje obranu v Libyi

Krátce před oznámením o přijezdu libyjské kolony do Agadezu poskytl rozhovor syrské televizi Ar-Raj Kaddáfího mluvčí Músá Ibráhím.

Řekl, že plukovník se těší "skvělému zdraví" a organizuje obranu v Libyi. "Je na místě, kam se skupiny vzbouřenců nedostanou, je v Libyi," řekl mluvčí.

Kaddáfího syn Sajf Islám podle něj vlast rovněž neopustil a "cestuje z místa na místo".

Vítězství nebo smrt

Podle Músy Ibráhíma je Kaddáfí odhodlán "bojovat až do konce, kterým bude vítězství nebo smrt". S pomocí věrných kmenů se bude dál bránit a nakonec osvobodí města dobytá povstalci.

Mluvčí obvinil "agenty NATO", že se na libyjském obyvatelstvu dopouštějí "vražd, loupeží a znásilňování". Bojujeme za Libyi a za všechny Araby, řekl v televizi Músá Ibráhím.

Kaddáfího mluvčí se skryl v pouštním městě Baní Valíd, které je jako jedna z posledních bašt věrných diktátorovi obklíčeno povstaleckými jednotkami.

Libyjští povstalci se podle zpráv katarské televize Al-Džazíra dohodli s obránci města o vstupu do Baní Valídu bez boje. Město je prakticky v obklíčení jednotek povstalců.