Jižní Korea uzavřela dohodu s izraelskou společností o nákupu raket, jež budou rozmístěny v hraniční oblasti, která se v loňském roce stala cílem severokorejského útoku. Oznámila to agentura AP s odvoláním na jihokorejské vládní zdroje.

Téměř sedm desítek raket typu Spike NLOS (pro nepřímou střelbu) bude rozmístěno na ostrovech Pengnjong a Jonpchjong ve Žlutém moři nejdříve koncem tohoto roku.

Obchod v hodnotě 43 milionů dolarů (748 milionů korun) byl uzavřen už v červenci, upřesnil zdroj, který si nepřál být jmenován.

Severokorejské dělostřelectvo loni v listopadu ostřelovalo právě oblast u Jonpchjongu, kde zemřeli čtyři lidi, z toho dva civilisté.

Podle izraelské společnosti Rafael Advanced Defense Systems mají rakety dolet až 24 kilometrů a mohou zasáhnout i skryté cíle. Právě ukrytou pobřežní artilerii si chce vzít Jižní Korea na mušku v případě dalšího severokorejského útoku.

 

Jižní Korea posiluje své obranné zbrojní systémy na ostrovech v hraničním pásmu, kam KLDR čas od času směřuje svou palbu. V oblasti hraničního pásma dochází i k jiným ozbrojeným incidentům, například mezi rybářskými plavidly obou zemí.

 

Pchjongjang neuznává hraniční linii stanovenou na konci korejské války v 50. letech, od níž jsou obě země prakticky stále ve válečném stavu. KLDR tvrdí, že by měla vést jižněji. Soul je přesvědčen, že přijetí takové linie by ohrozilo rybolov kolem pětice jihokorejských ostrovů a narušilo přístup k jeho přístavu Inčchon.

Související