Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková požádala o třídenní přestávku v projednávání svého případu. Podle vznesených obvinění v roce 2009 překročila pravomoce a uzavřela nevýhodnou smlouvu na dodávku ruského plynu. Ukrajinu tak měla údajně připravit o miliony.

Tymošenková, která je od začátku srpna ve vazbě, tvrdí, že soudní stání následují v příliš rychlém sledu. Její obhájci se tak na ně nemohou dostatečně připravit.

Soud ale žádost nevyslyšel, píše agentura ITAR-TASS.

"Stání se konají denně od devíti hodin ráno do sedmi či osmi večer. Moji právníci nedokážou s tímto tempem držet krok," řekla v úterý před soudem Tymošenková. "Žádám, aby soud vyhlásil dvou- až třídenní pauzu, abych se mohla blíže obeznámit se všemi dokumenty," dodala. Soud nicméně v projednávání případu pokračoval.

"Vezmeme-li v úvahu, že obhajoba již dříve dostala čas, aby si přečetla materiály týkající se případu a připravila obžalovanou na výpověď, rozhodl soud nyní, aby se pokračovalo v projednávání případu, a to i v nepřítomnosti některých účastníků soudu," prohlásil předseda soudu Rodion Kirejev.

 

 

Obhájce Tymošenkové Oleksandr Plachotnijuk je přesvědčen, že soud by mohl bývalou předsedkyni vlády shledat vinnou během několika dní.

Tymošenková je od počátku srpna ve vazbě a čelí obvinění z překročení úředních pravomocí. Prý se ho dopustila v roce 2009, kdy jako předsedkyně ukrajinské vlády uzavřela s Ruskem údajně nevýhodnou smlouvu na nákup zemního plynu. Obžalovaná obvinění odmítá a označuje je za pouhou politickou mstu prezidenta Viktora Janukovyče.

Na konci srpna kyjevskému soudu poslala žádost o zahájení trestního stíhání Janukovyče. Podle ní měl ještě v pozici premiéra uzavřít několik nevýhodných smluv týkajících se dodávek plynu, a měl by tak být také vyšetřován.

Související